Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
12. ledna 2018 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Staré počítače nejsou bezcenné. Dell z nich vyrábí šperky, které navrhla herečka ze Stmívání

Základní deska ze starého notebooku poslouží jako zdroj zlata při výrobě šperků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Základní deska ze starého notebooku poslouží jako zdroj zlata při výrobě šperků. | foto: Dell

LAS VEGAS/PRAHA Na největším veletrhu spotřební elektroniky na světě byla představena novinka, kterou by tu nikdo nečekal. Americký výrobce počítačů Dell na akci CES v Las Vegas představil kolekci šperků, které jsou vyrobené ze zlata získaného ze starých počítačových komponentů.

Na skládkách každoročně zbytečně končí drahé kovy kvůli nedůsledné recyklaci techniky, které se zbavujeme. V jejich vnitřnostech se ale kromě jiného ukrývá například zlato, které lze znovu využít. Právě na to se snaží upozornit nové šperky od Dellu. Limitovaná edice konkrétně využívá zlato získané ze starých počítačových základních desek.

Ze Stmívání k ekologii

Šperk z recyklovaného zlata pocházejícího ze starého počítače
Šperk z recyklovaného zlata pocházejícího ze starého počítače

Dell se za tímto účelem spojil s americkou herečkou Nikki Reedovou, kterou proslavila role ve filmové sérii Stmívání. Její firma Bayou with Love, kterou založila loni, se specializuje na ekologické výrobky. Reedová tak není jen tváří kampaně, ale její přímo účastnicí. Nápadem byla podle svých slov nadšená. „Myšlenka, že můžeme nějak spojit technologii s udržitelností, je podle mě budoucností,“ uvedla herečka.

Pustit se do výroby vlastních šperků ji napadlo, když sama hledala výrobky v módním průmyslu, které by byly vyrobené etickým způsobem a žádné takové nemohla najít. „Pomyslela jsem si, že pokud je hledám já, musí tak činit i další ženy, a tak bych je měla vytvořit,“ doplnila. Přes módu se postupně dostala až ke šperkům.

Rozdělený národ

Recyklované zlato nemá nižší cenu

Její kolekci tvoří čtrnácti a osmnáctikarátové prsteny, náušnice a manžetové knoflíčky. Dell se tak pokouší přitáhnout pozornost ke své aktivitě na poli recyklace elektroniky.

Šperky, které herečka navrhla, už lze pře objednat on-line. Stojí v rozmezí od 78 dolarů za zlatý prsten do 348 dolarů za manžetové knoflíčky. Podle Reedové byla otázka ceny klíčová. Nechtěla totiž, aby se na recyklované zlato nebo jiné opakovaně použité materiály pohlíželo jako na něco, co má nižší hodnotu.

Podle Dellu je třeba přibližně šest základních desek na výrobu jediného šperku.
Základní deska ze starého notebooku poslouží jako zdroj zlata při výrobě šperků.

Šperky nejsou jen pozlacené, ale celé ze zlata. List USA Today upozorňuje, že ačkoli jeden počítač, telefon nebo jiné podobné zařízení neobsahuje dost zlata, aby mělo pro vlastníka zásadní hodnotu, nehledě na to, že není lehké ho získat, recyklace v širším měřítku se vyplácí.

Podle Dellu je třeba přibližně šest základních desek na výrobu jediného šperku. Dell kromě dodaného zlata poskytne klenotům také marketingovou podporu. Firma nabízí svým zákazníkům, aby se takto zbavili svých starých počítačů a nemusí být jen od Dellu. Šperky jsou vyrobené výhradně z jím takto získaného zlata.

Miliony dolarů skončí v koši

Kromě klenotů bude firma recyklované zlato dál používat i při výrobě nových základních desek. Design šperků navrhla Reedová spolu se svou obchodní partnerkou Morgan Bogleovou. „Chtěla jsem vytvořit kousky, které by bylo možné nosit každý den,“ uvedla herečka. Šperky podle ní bude možné předávat i z generace na generaci, proto má být jejich vzhled maximálně nadčasový.

Dell tvrdí, že díky novému efektivnějšímu procesu recyklace cenných kovů má společnost k dispozici nadbytek materiálu, a tak se rozhodla jej využít nějakým zajímavým způsobem namísto toho, aby zlato jen skladovala. Podle statistik je pouze 12,5 procenta elektronického odpadu zpracováno tak, jak by mělo. Každoročně přitom podle odhadů jen ve Spojených států skončí ve smetí 60 milionů dolarů ve zlatu a stříbru. Do této statistiky se přitom počítají výhradně mobilní telefony.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Stavba domu. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

Stavba domu. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Stavba domu. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!