Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Start Apple Pay překonal nejdivočejší sny bank. Během prvního dne porazil konkurenční Google Pay

O Apple Pay je v Česku velký zájem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O Apple Pay je v Česku velký zájem. | foto: Wikimedia.org

PRAHA Češi vlastnící mobil či chytré hodinky od Applu mohou už třetím dnem platit pomoci služby Apple Pay. Její start hned od prvního dne doprovázel velký zájem zákazníků, dokonce větší než očekávaly samotné banky. Celkem Češi skrze službu Apple Pay během úterního dne utratili více než 12 milionů korun.

V Česku mohli klienti bank do úterního rána platit mobilem či chytrými hodinkami pouze tehdy, pokud měli zařízení s operačním systémem Android. Od 19. února se ke službě Google Pay přidal také Apple Pay, který je na rozdíl od konkurenčního Googlu pro banky zpoplatněný.

Hned během prvního dne zákazníci o tuto službu projevili velký zájem. Například Airbank zaznamenala přes 25 tisíc unikátních klientů, kteří si zaregistrovali svoji kartu přes Apple Pay. U Komerční banky to bylo 17 500 klientů, u České spořitelny více než 20 tisíc lidí, Moneta Money Bank zaznamenala necelých 12 tisíc lidí. Nejméně klientů s Apple Pay pak zaregistrovala mBank, a to konkrétně přes 7 tisíc.

„Výsledky překonaly naše očekávání a potvrdily velký zájem o Apple Pay mezi našimi klienty s iPhony a Apple Watch. V průměru si aktivoval kartu pro Apple Pay během prvního dne dokonce každý čtvrtý uživatel našeho mobilního bankovnictví Smart Banka pro platformu iOS,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Moneta Money Bank Jakub Švestka.

Dopoledne si lidé registrovali karty, večer utráceli

Výsledná čísla zaskočila i Airbank. Největší nápor zájemců o Apple Pay proběhl přitom podle mluvčí Airbank Jany Karasové dopoledne. „Bylo zajímavé sledovat, jak se během dne vyvíjí počet uživatelů a počet plateb. Během dopoledne rostl rychleji počet uživatelů. Odpoledne a večer, kdy se lidé cestou z práce stavovali na nákupy, se naopak rychleji zvyšoval počet uskutečněných plateb v obchodech,“ uvedla Karasová.

Apple Pay podle údajů od bank tak během prvního dne porazil v konkurenčním boji Google Pay. Počet registrovaných karet v Apple Pay byl za prvních 24 hodin mnohonásobně vyšší.

Služba, která se tehdy ještě jmenovala Android Pay odstartovala 14. listopadu 2017. Během jednoho dne si do ní nahrálo platební kartu 3 tisíce klientů Komerční banky, dohromady utratili zhruba 250 tisíc korun. Oproti tomu tento týden v úterý přes Apple Pay zaplatili klienti KB celkem 3,7 milionu korun. Větší zájem o platbu mobilem u „jablíčkářů“ potvrdila i Moneta. Tehdy si u této banky Android Pay aktivovalo 1200 lidí, zájem byl tedy desetinásobně menší.

Poměr uživatelů zařízení s operačním systémem Android a iOS je přitom opačný, vede totiž Android. S výjimkou J&T Banky, u které většina klientů využívá systém iOS, převažuje u všech bank účastnících se první vlny operační systém Android od Googlu. Například u Komerční banky se do jejich mobilní aplikace přihlašuje zhruba 40 procent vlastníků zařízení s logem nakousnutého jablka. U aplikace MyAir od Airbanky je rozdíl výraznější. Na 70 procent uživatelů má chytrý telefon se systémem Android, 30 procent uživatelů má pak iOS.

Apple Pay propojuje mobilní zařízení s platební kartou. Tuto možnost mají k dispozici momentálně držitelé platebních karet od Air Bank, J&T Banky, Komerční banky, mBank, Monety Money Bank, České spořitelny, stravenkové společnosti Edenred a fintechové firmy Twisto.

Službu mohou využívat majitelé telefonů iPhone SE, iPhone 6 a novějších a hodinek Apple Watch. Americká firma svůj platební systém spustila před více než čtyřmi lety. Nejvíce uživatelů má v USA, služba funguje také v západní Evropě, Kanadě, Austrálii, Číně nebo Rusku.

Patrik Kozlík

Autor

Patrik Kozlíkpatrik.kozlik@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?