Neděle 6. prosince 2020svátek má Mikuláš 5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zemědělcům postiženým suchem vyplatí stát předčasné zálohy

Petr Bendl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Bendl | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Zemědělci, jejichž letošní úrodu snížilo sucho, mohou počítat s předčasnou výplatou záloh na přímé platby v hodnotě 9,4 miliardy korun. Předčasné uvolnění peněz je součástí balíčku několika opatření na pomoc farmám postiženým nedostatkem vláhy, řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

Průměrné hektarové výnosy letos kvůli špatnému vývoji počasí zatím zaostávají za loňskou nadprůměrnou sklizní asi o pětinu, v některých regionech je ale pokles výnosů ještě výraznější.

ČTĚTE TAKÉ:

Předčasná výplata záloh na přímé platby

"Cílem všech opatření, která jsme učinili, je ulevit zemědělcům postiženým suchem od tlaku v průběžném financování, který může vyvolat výpadek příjmů z letošní sklizně," uvedl Bendl. Zemědělci tak předčasně dostanou 9,4 miliardy korun, což je polovina z celkového objemu plateb na plochu.

Předčasná výplata záloh na přímé platby po 16. říjnu může podle ministra zlepšit finanční situaci zemědělských podniků, které by jinak tyto peníze dostaly až o několik měsíců později.

Sucho postihlo zemědělce hlavně na jižní Moravě

Sucho podle údajů resortu postihlo hlavně zemědělce na jižní Moravě. Výrazně nižší úrodu ale kvůli nedostatku dešťových srážek hlásí také někteří farmáři například v Olomouckém, Moravskoslezské, Středočeském, Ústeckém či Pardubickém kraji.

Ministerstvo chce také s bankami dohodnout odklad splátek úvěrů, pokud o to zemědělci požádají. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond je zároveň připraven prodloužit smlouvy na dotace úroků u změněných splátkových kalendářů. Podnikům s živočišnou produkcí, které hospodaří na zemědělské půdě v postižených oblastech, ministerstvo umožní požádat Správu státních hmotných rezerv o zápůjčku krmných plodin.

"Již dříve jsme oznámili, že nyní nejsou k dispozici volné finanční prostředky ani notifikovaný dotační program, který by umožňoval okamžité kompenzace finančních ztrát na plodinách. Věřím proto, že přesunutí příjmů z pozdějšího období na dřívější a rozložení některých výdajů v čase zemědělcům pomůže přečkat složitou situaci, v níž se letos vinou rozmarů počasí ocitli," podotkl Bendl.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

P. Fiala Další "zlořád" 11:51 21.8.2012

90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací
90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací

Fisher-Price zná snad každý. Málokdo ale ví, že letos slaví 90 let od svého založení. Značka dala světu více než 5 tisíc hraček, které vrací rodiče...