9. dubna 2015 13:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko se pokusí zbavit podílu v ČSA. Pokud o něj bude zájem

Airbus A330 v barvách ČSA přiletěl v úterý odpoledne na pražské letiště Václava Havla. Od 1. července budou České aerolinie letadlo využívat na trase Praha - Soul. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Airbus A330 v barvách ČSA přiletěl v úterý odpoledne na pražské letiště Václava Havla. Od 1. července budou České aerolinie letadlo využívat na trase Praha - Soul. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Státní Český aeroholding plánuje prodat i zbylý asi pětinový podíl v ČSA, pokud se najde zájemce. Pozice menšinového akcionáře v dlouhodobě ztrátových aerolinkách státu nevoní.

Český aeroholding, pod nějž spadá kromě ČSA také pražské ruzyňské letiště proto plánuje, že by se pokusilo zbavit i svého zbývajícího podílu v národních aerolinkách. 

Ten po nedávno dokončeném vstupu primárně charterového dopravce Travel Service do ČSA tvoří necelých dvacet procent.

„Nemá smysl, aby stát vlastnil firmy, které se pohybují ve vysoce konkurenčním prostředí. Mým záměrem je nyní zahájit jednání, která by vedla k tomu, že odprodáme i zbývající podíl,“ uvedl na setkání s novináři šéf aeroholdingu Václav Řehoř. 

Stát by se tím zbavil přítěže dlouhodobě strádající společnosti, která je ovšem pro byznys letiště doposud významná, když mu zajišťuje bezmála třetinu byznysu.

K takovému kroku ovšem Řehoř potřebuje krom požehnání od ministerstva financí, které v aeroholdingu vykonává akcionářská práva, především souhlas obou velkých vlastníků. Kromě Travel Servicu, jenž nově ovládá přibližně 34 procent ČSA, také aerolinií Korean Air s 44 procentním podílem.

Podrobnosti čtěte zítra v LN.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky