2. září 2011 7:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stát si došlápne na lichváře. Zvýší kontroly

Půjčka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Půjčka (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA  Stát chce pročistit džungli nebankovních spotřebitelských úvěrů. Česká obchodní inspekce proto zdvojnásobí počet kontrol firem, které se zabývají jejich poskytováním a zprostředkováním.

Stále více lidí se totiž v této oblasti setkává s nekalými obchodními praktikami, které se navíc často velmi špatně prokazují. S kritikou za nekoncepční práci se navíc setkává samotná inspekce.

INFOGRAFIKA

"Česká obchodní inspekce se chce zaměřit na kontrolu nebankovních firem, které nabízí spotřebitelské úvěry," říká Jana Jelínková z tiskového oddělení ČOI a dodává, že inspekce dosud provedla 131 kontrol. Na konci roku jich má být přes 260.

Dosavadní bilance není příliš příznivá. Porušení zákona odhalili inspektoři ve více než polovině případů. Zprostředkovatelé úvěrů podle inspekce porušili během půl roku zákon v 70 procentech případů. Samotní poskytovatelé úvěrů, tedy nebankovní firmy, pak jednali nezákonně ve 30 procentech případů.

Nejčastější problém, který ČOI řešila, byl fakt, že reklama na spotřebitelský úvěr i samotná úvěrová smlouva neobsahovaly všechny informace, které musí podle zákona mít. "Zákazníci také často neobdrželi před uzavřením smlouvy zákonem požadované informace v písemné formě nebo smlouvu vůbec nedostali," popisuje Jelínková.

Pokuty jen za 600 tisíc


Vysokých trestů se ale zatím nebankovní společnosti nedočkaly. Česká obchodní inspekce sice rozdala pokuty za více než 600 tisíc korun a další mají prý následovat, podle odborníků jsou však pokuty nízké a práce ČOI nesystematická.

ČTĚTE TAKÉ:

"Důvodem, proč počet porušení zákona roste, je nedostatečná kontrola České obchodní inspekce i malé postihy nekalých obchodních praktik od policie a soudů," uvádí mluvčí České leasingové a finanční asociace Denisa Ranochová. Nebankovní společnosti podle odborníků zatím nic nenutí, aby zákon skutečně dodržovaly.

Na chování firem poskytující nebankovní půjčky si přitom stěžují i stovky jejich zákazníků. "Od začátku roku se u nás stížností na úvěrové nebankovní společnosti či jejich zprostředkovatele sešlo přes 70," říká právní poradkyně časopisu dTest.

Trend potvrzuje i sdružení Spotrebitel.net. "Dosud si u nás stěžovaly zhruba tři stovky klientů," říká právník sdružení Miroslav Huml a dodává, že problémy se nejčastěji týkají uzavření úvěrové smlouvy na předváděcí akci.

"Pokud zákazník na předváděcí akci nemá hotovost, přesvědčí jej zprostředkovatel, že mu půjčí. Zákazník, většinou důchodce, často neví, že uzavřel smlouvu s úvěrovou společností," popisuje Huml.

Zprostředkovatelé podle něj navíc často uvedou vyšší příjem, než kupující skutečně má, aby byl úvěr schválen. "Kolik mají vlastně splácet, se lidé často dozvědí ve chvíli, kdy jim přijde první složenka. Jenomže ta obvykle přijde až za více než 14 dní, kdy už kupující nemůže od smlouvy odstoupit," popisuje Huml.

Lidé, čtěte


Dalšími problémy při uzavírání spotřebitelských úvěrů jsou podle sdružení na ochranu spotřebitelů nečitelnost smluv, nepřiměřené pokuty za pozdní platbu či sjednání úvěru při nákupu zboží, kdy zákazníci zboží o desítky procent přeplatí. Přímo při nákupu zboží letos Češi uzavřeli už více než 184 tisíc úvěrových smluv.

"Řada lidí uzavírá smlouvu o úvěru v rámci kupní smlouvy. V tu chvíli se soustředí spíše na nákup zboží než na prostudování smlouvy o úvěru, a tak často ani nevědí, že uzavírají smlouvu s nebankovní společností, a ne přímo s prodávajícím," vysvětluje Huml a dodává, že typické je to například u autobazarů.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...