4. října 2016 21:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stát vyhrál obří spor o 330 miliard korun s kyperskou firmou

Peníze – ilustrační. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační. | foto: Archiv LN

PRAHA Stát nemusí kyperské společnosti Prudeno Investments zaplatit požadovaných 13,9 miliardy dolarů (zhruba 330 miliard korun). Firma se žalobou domáhala uznání pohledávky za údajné poradenství a zajišťování peněz na výstavbu dálnic v 90. letech.

Městský soud v Praze ale neuznal pravost listin, kterými firma své nároky dokládala, uvedla v úterý Česká televize. Rozsudek je pravomocný.

„Je to suverénně nejvyšší částka, kterou po našem úřadu nějaký investor požadoval,“ uvedly mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka.

Lidové noviny už dříve uvedly, že se s pohledávkou za poradenství obrátil na české úřady Rakušan Erich Freiler v roce 2002. Jako důkaz přiložil kopie platebních příkazů z počátku 90. let, podepsaných tehdejším federálním ministrem financí Václavem Klausem a jeho náměstkem Ivanem Kočárníkem. Oba muži ale oprávněnost pohledávky odmítají a pravost dokumentů neuznává ani ÚZSVM.

Suma 290 milionů dolarů, kterou požadoval Freiler, se v následujících letech prudce zvyšovala o penále. Když v roce 2012 pohledávku koupila firma Prudeno Investments, dosahoval údajný dluh českého státu skoro 14 miliard dolarů. Před třemi lety firma podala žalobu na stát k Obvodnímu soudu pro Prahu 1.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz