Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stát začne kontrolovat automaty na mléko, nejspíš způsobují průjmy

Automat na mléko v Uherském Brodišti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automat na mléko v Uherském Brodišti |

PRAHA Stát se při kontrolách více zaměří na prodejce tepelně neošetřeného mléka a mléčných výrobků. Veterinární inspekce tak reaguje na informace o množících se průjmových onemocněních způsobených bakterií Campylobacter, na něž upozornil hlavní hygienik v souvislosti s rostoucím prodejem neošetřeného mléka konečným zákazníkům.

"Státní veterinární správa ČR samozřejmě na základě platných předpisů kontroluje chovatele a producenty surovin a potravin živočišného původu, a to podle plánu kontrol," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef  Duben.

"Nyní se ještě více, na základě analýzy rizika, veterinární dozor zaměří na prodej mléka a tepelně neopracovaných mléčných výrobků," dodal.

"Jde o nepasterizovaný produkt, v kterém se ukrývá bakterie Campylobacter Jejuni, která způsobuje těžké průjmy," uvedla již dříve v této souvislosti Jitka Luňáčková z Krajské hygienické správy jihočeského kraje.

Čtěte více

Mezi patogeny způsobující zdravotní problémy, které se mohou vyskytovat v syrovém kravském mléce, patří podle Dubna také listerie, Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok) či bakterie způsobující salmonelu.

Zemědelci prodají mléko v automatech dvakrát dráž

Farmářů, kteří prodávají mléko přímo odběratelům, zejména prostřednictvím automatů, v celé zemi neustále přibývá. Cena, pohybující se většinou mezi šesti a sedmi korunami, kterou jim za litr mléka platí mlékárny, totiž podle chovatelů krav nepokrývá ani jejich výrobní náklady. Přímý prodej je pro ně ekonomicky mnohem výhodnější, v automatech litr mléka prodávají za patnáct i více korun.

Čtěte více

Přestože na automatech musí být upozornění, že zakoupené mléko je nutné před vypitím převařit, mohou se dle veterinářů někteří lidé kvůli své nedisciplinovanosti nakazit.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.