Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Statistici: Každý osmý byt v Česku je i několik let neobydlený

Opuštěný byt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opuštěný byt | foto: Shutterstock

PRAHA V Česku je více než půl milionu neobývaných bytů, což je asi 12 procent z celkového počtu. Řekl to dnes na tiskové konferenci vrchní ředitel sekce produkčních statistik Českého statistického úřadu Josef Vlášek.

Ročně se v Česku zruší 2000 až 3000 bytů, nepoužívaných jich je ale podle Vláška výrazně víc. "Byty stojí, třeba deset let v nich nikdo nebydlí, ale nikdo je nezrušil, pořád jsou vedeny v evidenci nemovitostí jako bytový dům," dodal. Za zrušený považují statistici především takový byt, který zanikl úředním rozhodnutím, jako je například demoliční výměr.

Určité množství prázdných bytů existuje podle Vláška na trhu vždy. "Byty se rekonstruují, prodávají a tak dále," poznamenal.

Ve srovnání se západními zeměmi je ale podle statistika toto číslo v Česku vyšší. Na západ od českých hranic počet neobydlených bytů nepřesahuje desetinu.

Přesná čísla o tuzemských prázdných bytech ale budou k dispozici až po sčítání lidu, domů a bytů, které se uskuteční v roce 2011. "Pokud toto číslo bude veliké, tak by to signalizovalo, že si s tím trh tak úplně neví rady, že není úplně funkční," uzavřel odborník.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?
TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?

Redakce si pro vás připravila několik nápadů na lahodné pokrmy z toustís, které můžete znát také pod názvem „english muffin“. Na snídaňové bulky tak už nemusíte chodit do fast foodu, ale snadno si je připravíte i doma.

Najdete na Lidovky.cz