19. srpna 2009 13:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Statistici: Každý osmý byt v Česku je i několik let neobydlený

Opuštěný byt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opuštěný byt | foto: Shutterstock

PRAHA V Česku je více než půl milionu neobývaných bytů, což je asi 12 procent z celkového počtu. Řekl to dnes na tiskové konferenci vrchní ředitel sekce produkčních statistik Českého statistického úřadu Josef Vlášek.

Ročně se v Česku zruší 2000 až 3000 bytů, nepoužívaných jich je ale podle Vláška výrazně víc. "Byty stojí, třeba deset let v nich nikdo nebydlí, ale nikdo je nezrušil, pořád jsou vedeny v evidenci nemovitostí jako bytový dům," dodal. Za zrušený považují statistici především takový byt, který zanikl úředním rozhodnutím, jako je například demoliční výměr.

Určité množství prázdných bytů existuje podle Vláška na trhu vždy. "Byty se rekonstruují, prodávají a tak dále," poznamenal.

Ve srovnání se západními zeměmi je ale podle statistika toto číslo v Česku vyšší. Na západ od českých hranic počet neobydlených bytů nepřesahuje desetinu.

Přesná čísla o tuzemských prázdných bytech ale budou k dispozici až po sčítání lidu, domů a bytů, které se uskuteční v roce 2011. "Pokud toto číslo bude veliké, tak by to signalizovalo, že si s tím trh tak úplně neví rady, že není úplně funkční," uzavřel odborník.

Lidovky.cz, ČTK