12. května 2013 12:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stavební spořitelny půjčily do dubna o desetinu více peněz

Stavební spoření | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavební spoření | foto: Shutterstock

PRAHA Stavební spořitelny poskytly od ledna do konce dubna úvěry za 14,4 miliardy korun, což je meziroční nárůst o deset procent. Nižší zájem spořitelny zaznamenaly o uzavírání nových smluv včetně navýšení cílových částek. Vyplývá to z výsledků spořitelen, které jsou k dispozici.

Celkově spořitelny uzavřely letos přes 174 tisíc nových smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílové částky. Za stejné období loni to bylo téměř 197 tisíc smluv. Vyšší počet smluv letos uzavřela Modrá pyramida a Raiffeisen stavební spořitelna.

V případě úvěrů roste průměrná půjčená částka, počet úvěrů spořitelnám klesl. Zatímco do ledna do dubna loni průměrná částka úvěru činila zhruba 523 tisíc korun, letos je to přes 621 tisíc korun. Pokles objemu úvěrů zaznamenaly Modrá pyramida a Wüstenrot stavební spořitelna.

O stavební spoření je zájem kvůli legislativním změnám

Za celý loňský rok stavební spořitelny poskytly úvěry za 43,7 miliardy korun, meziročně o devět procent méně. Celkově stavební spořitelny uzavřely loni zhruba 580 tisíc smluv včetně navýšení cílové částky, předloni to bylo přes 685 tisíc.

ČTĚTE TAKÉ

Zájem o stavební spoření ovlivňují podle odborníků připravované legislativní změny. Sněmovna na počátku února v prvním čtení podpořila vládní novelu zákona o stavebním spoření, která kromě jiného umožní, aby stavební spoření nabízely i univerzální banky. Návrh také zavádí účelovost státní podpory. Bude možné ji použít pouze na bydlení nebo na důchodové připojištění. Asociace českých stavebních spořitelen považuje návrh v takové podobě, v jaké doputoval do Sněmovny, za ohrožení budoucí existence stavebního spoření v Česku.

Lidovky.cz, ČTK