Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stavební spořitelny za dobu své činnosti uzavřely téměř 17 milionů smluv a úvěry za 915 miliard

Úvěr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úvěr | foto: MAFRA - Tomáš Krist

Praha Stavební spořitelny uzavřely od počátku své činnosti v roce 1993 do konce loňského zhruba 16,7 milionu smluv o stavebním spoření a poskytly úvěry za necelých 915 miliard korun. Stát za tu dobu na státní podpoře vyplatil 204 miliard. Vyplývá to z údajů, které poskytla Asociace českých stavebních spořitelen.

Před 25 lety zahájila činnost na českém strhu dnešní Stavební spořitelna České spořitelny. Jako první na českém trhu začala působit v roce 1993 Wüstenrot stavební spořitelna. V současnosti je na trhu pět stavebních spořitelen, původně jich bylo šest. Raiffeisen stavební spořitelna ovšem v roce 2008 koupila Hypo stavební spořitelnu. Spořitelny začaly na českém trhu působit na základě zákona o stavebním spoření, který nabyl účinnosti 1. dubna 1993.

Stavební spoření přitom prošlo několika změnami, které měly vliv na celý trh. Jednou z výrazných změn bylo snížení maximální státní roční podpory ze 4500 na 3000 korun od roku 2004. Proto také spořitelny uzavřely nejvíce nových smluv v roce 2003, kdy tak lidé získali nárok na původní výši podpory. Spořitelny v roce 2003 uzavřely zhruba 2,5 milionu smluv včetně navýšení cílové částky. K dalšímu snížení podpory na 2000 korun stát přistoupil od roku 2011. Například loni spořitelny uzavřely 422 000 nových smluv o stavebním spoření.

V současnosti je podle údajů ministerstva financí ve fázi spoření 3,17 milionu smluv 579 000 úvěrů. Jejich celkový objem ke konci března činil 265,9 miliardy korun. Letos do konce května spořitelny poskytly úvěry za 19,6 miliardy korun.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisejí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu. Lidé přitom používají tradičně stavební spoření spíše k rekonstrukcím a opravám stávajícího bydlení a hypotéky k pořízení bydlení.

Hypoteční banky od začátku činnosti v ČR zhruba v polovině 90. let minulého století poskytly podle údajů ministerstva pro místní rozvoj do konce loňského rok 1,27 milionu hypoték za 2,8 bilionu korun.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!