Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stavebnictví zažívá boom. Letos vzroste dvouciferným tempem, tvrdí analytici

Stavba (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Praha Stavebnictví v Česku letos vzroste dvouciferným tempem. K růstu pozemního stavitelství se v posledních měsících přidává také inženýrské stavitelství, tvořené hlavně výstavbou dopravní infrastruktury. Hlavní zásluhu na tom má zrychlené čerpání evropských fondů, uvedli analytici. Za devět měsíců roku stavebnictví podle statistiků meziročně vzrostlo o 10,6 procenta.

„Stavebnictví po dvou letech útlumu zažívá letos oživení, roste jako z vody. Za celý rok by mělo vzrůst dvouciferným tempem, což bude ovšem částečně dáno poměrně nízkou srovnávací základnou loňského roku. Stavebnictví pomáhá čerpání peněz z fondů EU, které zhusta míří právě do inženýrského stavitelství, například na opravu silničních komunikací,“ uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Letos očekává růst stavebnictví o 10,8 procenta.

Analytička Komerční banky Jana Steckerová doplnila, že poptávka po stavebních pracích převyšuje nabídku. „Na jedné straně stavební firmy bojují s nedostatkem pracovních sil, na druhé straně přetrvává vysoká poptávka po rezidenčním bydlení i výstavbě nových výrobních prostor,“ uvedla Steckerová. Za letošní rok očekává růst o 11 procent, příští rok kvůli nedostatku kapacit počítá se zpomalením růstu na 4,7 procenta.

Podle obchodního ředitele společnosti Pro-Doma Daniela Křížka naráží vzrůstající stavební produkce již nyní na nedostatek stavebního materiálu. „Ač se výrobci snaží jet na plné obrátky, řada z nich v nedávných hubených letech optimalizovala výrobu a nejsou tak nyní schopni zareagovat na skokový nárůst poptávky,“ podotkl Křížek.

„Zatímco pozemní výstavba drží vysoké tempo prakticky od začátku roku, inženýrská činnost se přidala teprve v létě. Celková čísla znamenají, že stavebnictví se ve třetím čtvrtletí stalo jedním z tahounů české ekonomiky,“ sdělil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Údaje o stavebních zakázkách však podle něj naznačují, že současný boom nepotrvá dlouho.

„S jistotou lze již dnes potvrdit, že letošní rok bude pokračováním vzestupného trendu. Doufejme, že bude i trvalejší obnovou dynamiky stavebnictví, tak jak je investiční politika zakotvena v programovém prohlášení vlády,“ dodal prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...