22. července 2015 16:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stevardi a letušky ČSA rozhodli. Stávkovat chce 200 z 211 lidí

Stevardky ČSA zatím létají v uniformách OP Prostějov, to letušky Korean Air... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stevardky ČSA zatím létají v uniformách OP Prostějov, to letušky Korean Air... | foto: MAFRA – Michal Šula

PRAHA Letušky a stevardi Českých aeroliníí se v hlasování jednoznačně vyslovili pro stávku. O jejím případném vyhlášení by rozhodovala výkonná rada Odborové organizace posádek letadel. Řekla to zástupkyně letušek a stevardů z Odborové organizace posádek letadel (OOPL) Petra Posová.

Palubní personál se stávkou chce domáhat opětovného zvýšení platů po únorových škrtech, kdy platy některých letušek a pilotů klesly až o čtyřicet procent. Odboráři chtějí nejdříve s vedením aerolinií dál jednat.

„Stevardi udělili výkonné radě OOPL mandát k vyhlášení stávky,“ řekla Posová. Z 211 hlasujících členů palubního personálu bylo 200 pro stávku, jedenáct proti. „Očekávám, že nás vedení vyzve k jednání,“ dodala Posová. Piloti Českých aerolinií minulý týden uvedli, že se k případné stávce letušek a stevardů nepřipojí.

Vedení aerolinií zaměstnancům již dříve vzkázalo, že protest letušek a stevardů považuje za nezákonný. „Podle právního názoru Českých aerolinií OOPL není odborovou organizací, která je oprávněna zahájit hlasování o stávce samostatně. Případná stávka vyhlášená OOPL bude proto zřejmě stávkou nezákonnou,“ uvedly v tiskovém prohlášení České aerolinie.

České aerolinie po letech v zisku

Podle Českých aerolinií průměrná hrubá mzda letušek klesla ze 43 845 korun v období mezi únorem až květnem 2014 na 31 985 korun v letošním únoru až květnu. K tomu je třeba započítat kapesné a stravné, které letos v květnu činilo 11 tisíc korun. Hrubá mzda vedoucí kabiny podle ČSA ve stejném období letošního roku dosahovala v průměru 39 591 Kč.

České aerolinie jsou letos po letech v zisku. V prvním pololetí vydělaly 12,9 milionu korun, loňské pololetí přitom skončilo ztrátou 408,2 milionu. Podle společnosti zafungovala ozdravná opatření, kterými v posledních letech prošla. Loni ČSA snížily ztrátu na 631 milionů korun z předchozí téměř miliardy korun při 6,5procentním snížení tržeb na 9,5 miliardy korun.

Stát v dopravci drží necelých dvacet procent akcií, většinu mají korejská společnost Korean Air (44 procent) a soukromá letecká společnost Travel Service (34 procent). Zbylých 2,26 procenta drží Česká pojišťovna. ČSA zaměstnávají méně než 700 lidí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz