27. června 2012 14:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stínová ekonomika v EU tvoří pětinu HDP. Komise prý s úniky zatočí

Světová ekonomika, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Světová ekonomika, ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRUSEL Stínová ekonomika v Evropské unii podle odhadů Evropské komise představuje zhruba dva biliony eur (asi 52 bilionů korun), tedy asi pětinu unijního HDP. Evropská komise kvůli tomu chce posílit boj s daňovými podvody a úniky.

Evropská komise přišla s nástinem návrhů možných opatření, k nimž by Unie měla společně přistoupit. Brusel zdůrazňuje, že kvůli globalizaci i novým technologiím není možné účinně proti takovýmto činnostem postupovat izolovaně na vnitrostátní úrovni.

Společně proti daňovým rájům

Komise navrhuje, aby se v EU stanovily například minimální postihy trestné činnosti týkající se daní. Chce také prosadit, aby EU silněji společně postupovala vůči takzvaným daňovým rájům.

"Daňoví podvodníci kradou peníze z kapsy řadového občana a obírají členské státy o tolik potřebné příjmy," zdůraznil eurokomisař pro daně Algirdas Šemeta. "Politická vůle k ještě intenzivnějšímu boji tu je. Teď je načase začít jednat," dodal.

'Státy musí táhnout za jeden provaz,' říká eurokomisař

Zvítězit nad podvodníky je podle něj možné, pokud budou státy "táhnout za jeden provaz". "Budeme po nich moci požadovat obrovské částky, na něž máme oprávněný nárok," dodal.

S konkrétním rozpracováním předložených nástinů návrhů přijde komise v nedaleké budoucnosti. Do konce tohoto roku předloží akční plán proti daňovým podvodům včetně konkrétních opatření, které lze rychle realizovat.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.