22. října 2016 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Štístko‘ Šmicer je hoteliérem v Tančícím domě. Smlouvu má na 10 let

Kariéru Vladimír Šmicer ukončil na podzim 2009. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kariéru Vladimír Šmicer ukončil na podzim 2009. | foto: MAFRA

PRAHA Dva symboly 90. let se spojily. Bývalý fotbalista Vladimír Šmicer, který uměl rozhodovat zápasy na poslední chvíli, vyměnil trávník za hotelový koberec. Tančící dům na pražském Rašínově nábřeží se z původních kancelářských prostor stal multifunkční stavbou. K umělecké galerii, restauraci a baru nyní patří i čtyřhvězdičkové ubytování s výhledem na Hrad.

Jména dalších investorů jsou zatím neznámá. „Štístko“, jak se bývalému fotbalistovi přezdívalo na trávníku, hovoří o svých kolezích v podnikání neformálně.

„S klukama hodně cestujeme. Chtěli jsme, aby byl hotel Tančícího domu především pohodlný a luxusní. Na stylové podobě jeho interiérů jsme se tedy shodli,“ řekl Vladimír Šmicer LN.

Kolik ale ony luxusní a příjemné interiéry, na nichž se podílela architekta Lenka Víznerová ze společnosti Innex, stály, bývalý hráč britského Liverpoolu odmítl prozradit. „To je interní věc, ale nebylo to nic strašného. Čekal jsem to horší,“ řekl pouze.

Otázku, proč se rozhodl investovat do luxusních hotelových pokojů v Tančícím domě, komentoval Vladimír Šmicer prostě. „Nápad vytvořit ve stavbě světových rozměrů hotel se mi zamlouval.“

Mnohými zatracovaná stavba je podle něj magnetem na turisty, v němž se skrývá mnohem větší potenciál než jen kancelářské prostory. „Chtěli jsme dát této moderní budově další rozměr a umožnit lidem, kteří si ji přijeli vyfotit, se v ní i ubytovat,“ doplnil Šmicer.

Tančící dům
Terasa Tančícího domu s výhledem na Hrad

Plány na rozšiřování a budování dalších hotelů nemá prozatím bývalý hráč „sešívaných“ v plánu. „Máme od majitele budovy smlouvu na deset let. Pokud se přibližně za dva roky ukáže, že vybudovat hotel v Tančícím domě byl dobrý nápad, budeme uvažovat o jeho rozšíření,“ upřesnil Šmicer. V oblasti pohostinství však není fotbalová hvězda 90. let žádným začátečníkem. V Mariánských lázních vlastní již tři hotelová zařízení.

Kariéru byl Vladimír Šmicer nucen ukončit v roce 2009 z důvodu zdravotních potíží s kolenem. Problémy s konstitucí snad nebudou znamenat konec i pro nedávno vybudovaný hotel v moderní budově přezdívané Ginger a Fred. Dvě hotelová patra, ve kterých se nachází 21 pokojů, byla podle Šmicra dlouho nevyužita.

Každý pokoj tančí

Nepravidelné řešení budovy, jež je koncipována jako stavba „v pohybu“, přináší komplikace s vybavením. „V tom domě není nic normální. Neustále se rozšiřuje a zase zužuje. Každý pokoj tančí,“ řekl Pavel Pravda, majitel společnosti Innex, která interiéry hotelu zařizovala.

Známá porevoluční stavba na pražském Rašínově nábřeží slaví tento rok 20 let od svého otevření. Nyní je možné si zde pronajmout velké apartmány o rozloze 70 metrů čtverečních. Hotel je v provozu od srpna a přespání v něm vyjde od pěti do 15 tisíc korun.

U vzniku Tančícího domu stál první český prezident Václav Havel. Jeho přítel architekt Vlado Milunić stavbu vyprojektoval ve spolupráci se slovutným americko-kanadským architektem Frankem O. Gehrym – autorem Guggenheimova muzea v Bilbau, Vitra Design Musea v německém Rheinu či nejnověji pařížské budovy Nadace Louise Vuittona.

„Chtěli jsme s Václavem postavit dům plný kultury,“ vzpomíná pro LN Milunić. K interiérům si tvůrci přizvali britskou architektku českého původu Evu Jiřičnou. V roce 1996 však vznikla stavba, jež dlouho plnila jen funkci kancelářské budovy.

Od roku 2013 je jedna z nejfotografovanějších staveb v Praze majetkem Pražské správy nemovitostí (PSN), kterou vlastní podnikatel Václav Skala. Devítipodlažní budovu koupil v roce 2013 od CBRE Global Investors za 360 milionů korun. Jednalo se o jeden z nejvýznamnějších realitních prodejů na českém trhu.

O budovu projevilo zájem deset investorů, mezi nimi i skupina Central Group, která za ni nabízela 250 milionů korun. Místo kancelářským pracovníkům chtěla skupina otevřít dům veřejnosti a vytvořit z něj muzeum architektury a designu. PSN naplňuje původní ideu kulturního domu výtvarnou galerií v přízemí a prvním patře stavby.

Karolína Krupková

Najdete na Lidovky.cz