Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
1. června 2012 18:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Student Agency upozornila na korupci. Teď se jí úder vrací

Majitel Student Agency Radim Jančura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel Student Agency Radim Jančura | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Společnost Student Agency podala trestní oznámení na Jana Lízala, ředitele Odboru veřejných zakázek Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podezřívá ho totiž, že zneužil pravomoci úřední osoby, když místo prošetření kauzy možné korupce na ministerstvu práce a sociálních věcí absurdním způsobem zpochybňuje tvrzení firmy.

Společnost Student Agency na korupci poukázala a jejím majitelem je navíc člen správní rady Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Radim Jančura.

Fond a firma podezřívají Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) z toho, že se chce touto obstrukcí vyhnout šetření podvodu na Drábkově ministerstvu.

„Dosud nikdy nedošlo k tomu, aby úřad podobným způsobem lustroval firmu, která poukázala na možnou korupci. ÚOHS má šetřit zadavatele, ne zpochybňovat navrhovatele,“ říká předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček.

Ministerstvo uzavřelo smlouvu bez výběrového řízení

Jádrem sporu je smlouva s dodatky, kterou v rámci zavádění nových informačních systémů uzavřelo Drábkovo ministerstvo bez výběrového řízení s firmou Fujitsu Technology Solutions s.r.o.

Společnost Student Agency podala jako potenciální uchazeč o zakázku začátkem letošního dubna návrh na zrušení této smlouvy k ÚOHS. Úřad ovšem neučinil, co podle fondu učinit měl, problematickou smlouvou se vůbec nezabýval, a místo toho bezprecedentně Student Agency napadl, píše se ve zprávě Nadačního fondu proti korupci.

ÚOHS Student Agency lustroval

Úřad společnosti zaslal usnesení podepsané Janem Lízalem, kterým lustruje způsobilost této společnosti pro plnění veřejné zakázky. „Vůbec nepochybuji o tom, že jsme návrh na ÚOHS podali v souladu se zákony, obstrukce ze strany ÚOHS musí rychle skončit,“ tvrdí Radim Jančura.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nadační fond proti korupci se možnou korupcí při zavádění nových informačních systémů na ministerstvu práce a sociálních věcí zabývá dlouhodobě. Návrh na zrušení smlouvy mezi Drábkovým ministerstvem a firmou Fujitsu Technology Solutions ovšem nepodal NFPK, ale společnost Student Agency, protože právě ona splňuje -
na rozdíl od NFPK - podmínky potenciálního uchazeče o zakázku.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TIPY: Dárky pro malé princezny, které zaručeně potěší
TIPY: Dárky pro malé princezny, které zaručeně potěší

Nemáte ještě nakoupené všechny vánoční dárečky? Pokud zrovna vybíráte pro slečny, jistě uvítáte inspiraci.