11. dubna 2012 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pracovní smlouvu musíte mít u sebe. Jinak riskujete pokutu

Pracovní smlouvy musí zaměstnavatel na požádání inspektorů předložit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovní smlouvy musí zaměstnavatel na požádání inspektorů předložit. | foto: Shutterstock

PRAHA Má zaměstnavatel vaši pracovní smlouvu u sebe na pracovišti? Ujistěte se, že ano. V opačném případě se připravte na to, že vás inspektoři budou považovat za nelegální pracovníky. A hrozí vám pokuta 100 tisíc korun.

Státní úřad inspekce práce nastavil striktní pravidlo, jak rozpoznat takzvaný švarcsystém. Ten je od ledna kvůli novele zákona o zaměstnanosti nelegální.

Pokud do firmy přijdou inspektoři, musí mít u sebe zaměstnavatel podle zákona pracovní smlouvy svých zaměstnanců. Pokud tomu tak není, inspektoři automaticky do protokolu zaznamenávají výkon nelegální práce. "Nepředložení dokladů přímo při kontrole a na pracovišti jsou inspektoři zavázáni vyhodnotit jako nelegální práci," uvedla mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová.

Co je švarcsystém

Švarcsystém spočívá v tom, že podnik místo zaměstnanců na tu samou práci najímá živnostníky, čímž ušetří peníze za zdravotní a sociální pojištění.

Za znaky švarcsystému se považuje, když člověk splňuje následující body, přitom ze zaměstnavatelem nemá pracovněprávní vztah.

  • vystupuje jménem zaměstnavatele, ne sám za sebe
  • dostává pravidelné a stejné odměny
  • pracuje s pomůckami zaměstnavatele (počítač ve firmě)
  • má stanovenou pracovní dobu
  • existuje vztah nadřízenosti a podřízenosti (plní příkazy)
    ad.

Žádné ústupky podle nového nařízení dělat nemohou. Pokud má zaměstnavatel v papírech nepořádek a smlouvu nenajde, má tedy smůlu. I když ji třeba příští den najde v založeném šanonu. Dodatečné předložení požadovaného dokladu už totiž pravidla neumožňují.

"Nepřípustná je pro mne praxe, kdy se doklady mohou kontrole předávat zpětně, někdy i s prodlevou dnů či týdnů. Takový postup dával pochopitelně prostor pro případné machinace a například vytváření dosud neexistujících smluv či dohod," uvedl ministr Jaromír Drábek.

V případě, že má zaměstnavatel více pracovišť s malým počtem zaměstnanců nebo to vyžaduje zvláštní povaha jeho činnosti, stačí mít na dané pobočce u sebe kopie pracovních smluv či dohod, a to například v elektronické podobě. Inspektorům je však nutné smlouvy vytisknout.

Vysoké sankce

Za švarcsystém hrozí zaměstnavatelům postih v rozmezí 250 tisíc korun až 10 milionů. Samotní živnostníci pak mohou zaplatit až 100 tisíc korun. Jak ale ministerstvo práce na dotaz serveru Lidovky.cz uvedlo, záznam o nelegální práci ještě pokutu automaticky neznamená.

"Uložení sankce za správní delikt či přestupek předchází řízení ve věci, v jejímž průběhu musí být výkon nelegální práce prokázán," uvedla Táňa Švrčková z tiskového oddělení ministerstva.

K TÉMATU:

Nové striktní pravidlo začalo platit od 1. dubna a ministerstvo práce si od něj slibuje, že se díky němu podaří sjednotit postup kontrolorů. Právě za nejednotnost postupu při odhalování švarcsystému bylo ministerstvo kritizováno.

Advantage Consulting, s.r.o.
DISPEČER V DOPRAVĚ S NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč