Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Švédsko se směje statistikům, chybné ceny bot zvedly lidem důchody

Boty zvedly důchody. Špatně započítaný růst cen obuvi ve švédských obchodech (na snímku) způsobil chybu ve výpočtu inflace a následně neoprávněné zvýšení důchodů a sociálních dávek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boty zvedly důchody. Špatně započítaný růst cen obuvi ve švédských obchodech (na snímku) způsobil chybu ve výpočtu inflace a následně neoprávněné zvýšení důchodů a sociálních dávek. | foto: Botas

STOCKHOLM Několika závažných chyb se v posledním roce dopustil Švédský statistický úřad. Lidé díky tomu dostali vyšší důchody a sociální dávky.

I drobná chyba v oficiální statistice může mít dalekosáhlé důsledky. Ve Švédsku jich tamní statistický úřad udělal hned několik. Největší švédský deník se mu proto včera posmíval obrázkem "2 + 2 = 3". Informovuje o tom agentura Bloomberg.

Statistika nemusí být nuda - čtěte více:


Úřad počítá inflaci a další ekonomické veličiny nutné pro stanovení výše důchodů, podpory v nezaměstnanosti a rodičovské dovolené. Údaje potom používá pro své vlastní odhady a rozhodnutí vláda i centrální banka.

Minulý měsíc musel úřad upravit výsledky hospodaření státu. Loňský rozpočet se tím z přebytku ve výši 2,4 miliardy švédských korun (6,2 miliardy Kč) propadl do deficitu 2,2 miliardy švédských korun.

Vláda přitom použila tyto údaje při vypracování státního rozpočtu na letošek. Ve stejném měsíci upravili statistici i hodnotu švédského hrubého domácího produktu, které snížili o 500 miliard švédských korun (skoro 1,3 bilionu Kč).

Škoda: až 1,8 miliardy Kč
Případ není prvním pochybením statistického úřadu v posledním roce. Ze 71 statistických zpráv, které byly zveřejněny v únoru a v březnu, jich už musela být desetina opravena, což posiluje nedůvěru mezi švédskými ekonomy. "Jsou statistiky špatně, nebo budou později revidovány?" ptá se Robert Bergqvist ze stockholmské banky SEB AB.

Také loni v září musel statistický úřad opravit důležitou veličinu. Údaj o vývoji inflace za čtyři měsíce revidoval poté, co zjistil, že počítač nesprávně započítal 28procentní nárůst cen obuvi. Tato chyba stála vládu 600 až 700 milionů švédských korun (1,5 až 1,8 miliardy českých korun) ve zvýšené výplatě sociálních dávek.

Švédský Národní kontrolní úřad, který je zodpovědný za audity všech státních aktivit, kritizoval minulý měsíc statistický úřad potřetí během několika let za způsob, jakým počítá inflaci a hrubý domácí produkt.

Nedostatky jsou "velmi závažné", protože změny v indexu spotřebitelských cen se používají pro měnová rozhodnutí a také pro výpočet důchodů a sociálního zabezpečení, řekl Lars Nordstrand z Národního kontrolního úřadu. Nordstrand obvinil vedení statistického úřadu, že si bylo vědomo nedostatků i jejich příčin již několik let, a neuskutečnilo doporučená opatření pro jejich nápravu.

"Pro nás je i jedna chyba příliš," připouští pochybení mluvčí statistiků Nizar Chakkour. Pro úřad je podle něj nejvyšší prioritou zlepšit svou práci. Budoucích chyb se chce vyvarovat například přijetím standardizovaných metod nebo centralizací řízení.

Přehmatů statistiků se obávají i samotní občané. "Samozřejmě že se bojím," řekla Aina Abrahamssonová (88). Svůj důchod 10 tisíc švédských korun považuje už teď za velmi nízký.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!