Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Švýcarský frank rekordně roste. Země tím trpí

Švýcarsko - Matterhorn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcarsko - Matterhorn | foto: Shutterstock

PRAHA Švýcarský frank je díky stabilitě tamní ekonomiky i politiky považovaný za velmi bezpečnou měnu. A země za to nyní musí paradoxně platit svou daň.

Vzhledem k dramatickému vývoji na burzách v posledních dnech a stále nevyřešeným dluhovým krizím v Evropě i USA investoři stále častěji převádějí své prostředky na franky a měna rekordně posiluje.

Takový kurz však drtí švýcarské exportéry. Zboží totiž zdražuje, což omezuje konkurenceschopnost vývozu do eurozóny, a ohroženo je tak údajně až sto tisíc pracovních míst. Zakročit musela Švýcarská národní banka, minulý týden neočekávaně snížila úrokové sazby na nulu a včera opět zaplavila trhy penězi. Podle vyjádření banky je frank "masivně nadhodnocený" a je připravena k dalším podobným akcím i v budoucnu.

ČTĚTE TAKÉ:

Problém ale je, že banka sama nemá takové devizové rezervy, aby dlouhodobě dokázala udržovat kurz franku na přijatelné úrovni. Od ledna do července takto přišla již o zhruba 36 miliard dolarů.

"Frank od roku 2008 zhodnotil zhruba o 40 procent. Vyvstává tak otázka, která země dokáže přežít takové zhodnocení? Odpověď je: žádná," řekl Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank.

Silný frank nezpůsobuje potíže jen Švýcarům. Například v Maďarsku zdražila vysoká inflace hypotéky natolik, že si lidé začali brát půjčky ve francích. Nyní však musí splácet mnohem více. Podobně, i když ne v takovém rozsahu, jsou na tom Rakušané.

"S posílením franku o 22 % vůči euru přišli tito lidé o jedno malé až střední auto," řekl LN Kurier Gerhard Miksch, expert rakouské Erste Bank pro půjčky v cizích měnách. V Česku se podíl hypoték v zahraniční měně pohybuje hluboko pod jedním procentem.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.