11. srpna 2011 9:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Švýcarský frank rekordně roste. Země tím trpí

Švýcarsko - Matterhorn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcarsko - Matterhorn | foto: Shutterstock

PRAHA Švýcarský frank je díky stabilitě tamní ekonomiky i politiky považovaný za velmi bezpečnou měnu. A země za to nyní musí paradoxně platit svou daň.

Vzhledem k dramatickému vývoji na burzách v posledních dnech a stále nevyřešeným dluhovým krizím v Evropě i USA investoři stále častěji převádějí své prostředky na franky a měna rekordně posiluje.

Takový kurz však drtí švýcarské exportéry. Zboží totiž zdražuje, což omezuje konkurenceschopnost vývozu do eurozóny, a ohroženo je tak údajně až sto tisíc pracovních míst. Zakročit musela Švýcarská národní banka, minulý týden neočekávaně snížila úrokové sazby na nulu a včera opět zaplavila trhy penězi. Podle vyjádření banky je frank "masivně nadhodnocený" a je připravena k dalším podobným akcím i v budoucnu.

ČTĚTE TAKÉ:

Problém ale je, že banka sama nemá takové devizové rezervy, aby dlouhodobě dokázala udržovat kurz franku na přijatelné úrovni. Od ledna do července takto přišla již o zhruba 36 miliard dolarů.

"Frank od roku 2008 zhodnotil zhruba o 40 procent. Vyvstává tak otázka, která země dokáže přežít takové zhodnocení? Odpověď je: žádná," řekl Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank.

Silný frank nezpůsobuje potíže jen Švýcarům. Například v Maďarsku zdražila vysoká inflace hypotéky natolik, že si lidé začali brát půjčky ve francích. Nyní však musí splácet mnohem více. Podobně, i když ne v takovém rozsahu, jsou na tom Rakušané.

"S posílením franku o 22 % vůči euru přišli tito lidé o jedno malé až střední auto," řekl LN Kurier Gerhard Miksch, expert rakouské Erste Bank pro půjčky v cizích měnách. V Česku se podíl hypoték v zahraniční měně pohybuje hluboko pod jedním procentem.

Najdete na Lidovky.cz