6. října 2010 22:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tablety mají chránit před slepotou, ale neobsahují dost potřebné látky

Pilulky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pilulky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Důkazem toho, že kontrolní činnost Státní zemědělské a potravinářské inspekce selhává, jsou doplňky stravy Avilut a Avilut Plus. Každý měsíc si je koupí tisíce lidí. Nikdo z nich přitom netuší, že tablety, které mají oddálit starším nemocným lidem oslepnutí, neobsahují deklarované množství potřebného luteinu.

Z testů vzorků obou doplňků, které v srpnu provedla ostravská zkušební laboratoř Ekocentrum Ovalab, vyplývá, že Avilut obsahuje jen zhruba poloviční množství luteinu, a jeho zlepšená varianta Avilut Plus dokonce jen 1,17 miligramu oproti v obou případech deklarovaným 12 miligramům.

Čtěte více

Podle zdroje LN z oboru tak výrobce ušetří na jednom šedesátitabletovém balení Avilut Plus zhruba šedesát až sto korun v závislosti na tom, od koho lutein nakupuje. Ročně si tak přijde na několik milionů.

Potřebná dávka činí šest miligramů
Nejde přitom o první zjištění nesrovnalostí těchto dvou doplňků. Už na jaře letošního roku se tím na základě udání zabývala inspekce, která dospěla ke stejnému závěru jako akreditovaná laboratoř v Ostravě. Rozdíl srpnové analýzy oproti předchozí spočívá prakticky jen v tom, že tehdy menší množství – ani ne jeden miligram, obsahoval přípravek Avilut, nikoli Avilut Plus.

Aby lutein pomáhal oddálit oslepnutí, je podle lékařů a studií potřeba denní dávka aspoň šest miligramů. "V současnosti je to pro pacienty s takzvanou makulární degenerací jediná možnost oddálení oslepnutí," tvrdí Pavel Diblík, primář Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

Každá tableta je jiná
Už na základě prvního zjištění nařídila inspekce šarže, které podle jejího zjištění neobsahovaly dostatečné množství luteinu, stáhnout z prodeje. "Bohužel se tyto šarže již nenacházely v distribučním řetězci," uvedla mluvčí inspekce Martina Šmídtová. Zdroj LN, který nechal provést analýzu obou přípravků, však v lékárně v srpnu Avilut Plus se šarží, která měla být z trhu stažena ke konci června, koupil.

Přípravek Avilut.

Shodou okolností si stejné šarže, které testovala v srpnu ostravská laboratoř, analyzoval i sám výrobce. Podle inspekce ale Avilut v rozborech firmy vyhovoval, což prý poukazuje na to, že každá tableta i v rámci stejné šarže obsahuje jiné množství luteinu. "Naznačil to ostatně i test stejnoměrnosti dávkových jednotek, který si rovněž nechala firma provést," uvedla Šmídtová s tím, že kapsle po prvním zjištění vyrábí pro firmu Medi-Ap jiná společnost. To ale jednatel firmy Tomáš Fabrický LN popřel.