25. ledna 2010 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tajný dokument Evropské komise: Řecko ohrožuje euro i eurozónu

Špionáž, TOP SECRET (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Špionáž, TOP SECRET (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Řecké problémy s vysokými rozpočtovými schodky ohrožují euro a celou eurozónu. Uvedla to Evropská komise v tajném dokumentu, o němž dnes informoval internetový server EUobserver s odkazem na německý týdeník Der Spiegel. Brusel zneklidňuje především růst rozdílů mezi jednotlivými zeměmi, které vyměnily národní měny právě za euro.

To v minulých dnech vedlo některé analytiky k úvahám, že by Řecko, jež se nebezpečně přiblížilo ke státnímu bankrotu, mohlo eurozónu dokonce opustit, což ale řecká vláda odmítla.

Čtěte více

"Kombinace ztráty konkurenceschopnosti a růstu státního dluhu je v tomto kontextu zneklidňující," uvádí dokument. Podle Evropské komise přitom může vývoj v Řecku a růst rozdílů mezi zeměmi eurozóny "oslabit důvěru v euro a ohrozit soudržnost měnové unie".

To je zřejmě také důvod, proč zemím platícím jednotnou evropskou měnou dochází s Aténami trpělivost. Nejostřeji na řeckou adresu zatím vystupují představitelé Evropské centrální banky (ECB).

Podle šéfa ECB Jeana-Clauda Tricheta již nikdy nesmějí být přijaty rozpočtové plány, které neodrážejí realitu. "Ti, kteří nectí pravidla, se chovají nezodpovědně, nesolidárně, a ničí tak euro," uvedl zase hlavní ekonom ECB Jürgen Stark.

ČTK