23. září 2012 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tak vypadají nové kolky. Jsou k ničemu, tvrdí lihovarníci

Nový kolek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový kolek | foto: Celní správa

PRAHA O víkendu se začnou tisknout nové kolky pro lihoviny s obsahem alkoholu nad 20 procent. Od těch původních se liší označením slovem "nové" a barvou. Na větší změny podle ministra financí Miroslava Kalouska není čas. Lihovarníci však shodně říkají, že černý byznys s alkoholem ani nepřibrzdí.

Kalouskův nápad zavést nové kolky se od začátku nelíbí lihovarníkům ani Evropské konfederaci výrobců lihovin. Podle nich budou nové kolky stejně neefektivní jako ty staré, jejich zavedení bude prý i logisticky náročné.

"Vydání nových kolků současnou situaci nevyřeší. Je to pouze jedno z opatření, které už existuje, a jak je vidět na této situaci, efektivně nefunguje," řekl serveru Lidovky.cz obchodní ředitel společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka Erik Čížek. Podle něj navíc nebude mít nové nařízení vlády žádný vliv na černý trh. "Navíc to absolutně neřeší problém dvaceti milionu lahví ve skladech, které pocházejí od legálních a certifikovaných výrobců, jak českých, tak zahraničních," upozornil Čížek.

Ministerstvo ve středu odhadlo, že do oběhu se kontrolní pásky, jak jsou kolky oficiálně nazvány, dostanou během 20 dnů.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nový systém kolků proto pravděpodobně bude stejně neefektivní a bude nadále umožňovat, aby na trh přicházely nelegální výrobky, které jsou nebezpečné a za které není odvedena žádná daň," vzkázali ve čtvrtek Kalouskovi prozměnu evropští výrobci.

Ministr však trvá na svém. Od 26. září začne platit vyhláška nařizující označování láhví novými kolky, od tohoto také vláda zmírni zákaz prodeje tvrdého alkoholu. Likérky již mohou o nové kolky žádat Generální ředitelství cel, budou mít stejnou jako ty staré. Během podzimu se jich do oběhu dostanou desítky milionů.

ogoOndřej Golis

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!