Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tchajwanské linky na roušky budou zřejmě obsluhovat vězni. Uvedení do provozu brzdí pomalá administrativa

O záměru informoval ministr průmyslu a obchodu  a dopravy Karel Havlíček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O záměru informoval ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček. | foto: ČTK/Deml OndřejČTK

PRAHA Linky na výrobu roušek, které České republice darovala tchajwanská firma Autoland Technology, budou zřejmě obsluhovat vězni. O převzetí strojů jedná Vězeňská služba, zůstat by měly ve vlastnictví státu. Hospodářským novinám (HN) to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Linky měly původně být uvedeny do provozu v listopadu, to se ale zřejmě nestihne kvůli administrativním překážkám.

„Vězni si tak budou moct vydělat nějaké peníze - je to spojení příjemného s užitečným,“ řekl deníku ministr. Vězni roušky šili ve velkém už na jaře. Vězeňská služba by podle své mluvčí Petry Kučerové mohla využít jednu až dvě linky. Tchaj-wan jich Česku daruje pět. Zbylé by případně byly vysoutěženy. Podle Havlíčka o ně mají firmy zájem.

Zatím ale není úplně jasné, zda budou stroje vyrábět roušky nebo respirátory. V druhém případě by je nemohli obsluhovat vězni, protože výroba respirátorů je složitější a museli by ji dělat odborníci. Senátor Lumír Kantor (KDU-ČSL) HN potvrdil, že si od Tchaj-wanu vyžádal přesnou specifikaci strojů.

Pomalá administrativa

O daru výrobních linek informovala tchajwanská média během návštěvy předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu na začátku září. Každá linka vyrobí 30 zdravotnických roušek a respirátorů za minutu, za týden je to tedy kolem milionu roušek nebo respirátorů.

Podle HN je nyní potřeba například vyřešit, kdo zaplatí celní poplatek, kdo se postará o převoz, následnou údržbu nebo kdo bude komunikovat s tchajwanskou stranou. „Tchajwanci jsou připraveni zúřadovat převod a to by teď měl někdo začít zařizovat. Ale to musí být někdo, kdo je v exekutivě, Senát takovou věc nemůže administrovat. Na můj vkus to jde docela pomalu,“ řekl HN Vystrčil. Havlíček ale naopak chce, aby o strojích rozhodl Senát.

Vystrčila za cestu na Tchaj-wan opakovaně kritizovali prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO). Ostře se proti ní ohradila Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřenou provincii. Zastání naopak Vystrčil nalezl u části opozice či u některých evropských zemí a USA.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...