Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
24. dubna 2017 15:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Téměř totální zničení‘. Tuhé mrazy nejvíc zdecimovaly budoucí úrodu meruněk

Meruňky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Meruňky | foto: Dagmar Heřtová, tastejourney.cz

BRNO Detailně zjistí pěstitelé dopad mrazů z minulého týdne na ovoce až za jeden až dva týdny. Je ale zřejmé, že nejvíce odnesly nepřízeň počasí meruňky, které již byly odkvetlé a měly plůdky. Nejhorší je situace asi na Břeclavsku, kde mrzlo nejdéle.

Třeba na Znojemsku trval mráz kratší dobu. Počasí více přálo i pěstitelům, kteří nejsou v rovinách, ale v kopcích, kam se studený vzduch nedostal tak velkou měrou, vyplývá z odpovědí pěstitelů. Nejvíce mrzlo ze čtvrtka na pátek.

Sadařství Krejčiřík, které obhospodařuje 12 hektarů v okolí Velkých Pavlovic, ví již nyní, že mráz zničil většinu úrody stejně jako loni. Tehdy přišel zhruba o týden později. „Mráz přišel v nejcitlivějším období, kdy byly plůdky svlečené. Došlo k téměř totálnímu zničení,“ řekl Jan Krejčiřík.

Dvoustupňový mráz přišel zhruba o půlnoci a kolem 05:00 se ještě o dva stupně ochladilo. „Mrzlo sedm hodin a byla velká zima. Po loňsku jsme si koupili zmlžovač, ale byl neúčinný, protože ještě foukalo. Kolega zkoušel aplikovat na stromy vodu, ale poničil úrodu ještě více. Nepomohly ani balíky slámy,“ řekl Krejčiřík.

Upozornil také na to, že studený vzduch byl rozložený nerovnoměrně. „Nejnevhodněji umístěný sad, který máme za kopečky, dopadl kupodivu nejlépe. Studený vzduch se tam patrně nedostal,“ uvedl Krejčiřík.

Vzhledem k tomu, že sadařství Krejčiřík nemá žádné zaměstnance, omezí se pouze investice. Horší situaci musí řešit větší podniky, neúroda dva roky po sobě hospodaření výrazně komplikuje.

Na Znojemsku je líp

Větší štěstí než v okolí Velkých Pavlovic měli pěstitelé na Znojemsku. Mráz sice taky přišel, ale zhruba po třech hodinách se zatáhlo a teplota stoupla. Jiné druhy ovoce by však na rozdíl od meruněk a také broskví měly přežít lépe.

„Teprve uvidíme, jaké bude procento poškození. Některé plůdky jsou načernalé a odpadnou. Některé teprve zežloutnou, přestanou se vyvíjet a odpadnou později,“ řekl Jan Marek z Agro Stošíkovice.

Loňské mrazy znamenaly pro pěstitele v celé České republice stamilionové škody. Výše těch letošních se teprve ukáže. Obří škody napáchal také květnový mráz v roce 2012, kdy se hovořilo o nejslabší úrodě za 50 let.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...