26. ledna 2010 10:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tesco začalo 'fušovat' do kultury. Bude natáčet filmy podle oblíbených knih

Klapka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klapka | foto: Shutterstock

LONDÝN Britský maloobchodní řetězec Tesco založil podnik, který bude točit filmy na motivy knih nejprodávanějších autorů. Filmy, které v rámci spolupráce vzniknou, nepůjdou do kin, ale rovnou na DVD. Ta se budou exkluzivně prodávat v obchodech Tesco a na internetu. Informoval o tom server BBC.

Tesco spojilo své síly s americkou mediální společností Amber Production, za kterou stojí bývalí vysocí manažeři amerického filmového studia New Line Cinema Ileen Maiselová, Mark Ordestky, Jane Flemingová a dokumentární a televizní producent Lawrence Elman.

Ileen Maiselová považuje partnerství s Tescem za nový způsob, jak dostat filmy k divákům a budoucnost celého filmového odvětví. Filmové verze knih mohou podle Maiselové také přesvědčit diváky, aby si koupili původní knihu. "Když veřejnost viděla film podle dětské knihy Inheart, dostala se kniha na seznam nejprodávanějších dětských knih," popisuje Maiselová.

Tesco uvedlo, že se ve společném podniku soustředí výhradně na marketing a prodej a nebude nijak zasahovat do kreativního procesu. "Tento průkopnický vztah s Amber je významným krokem pro Tesco a je první svého druhu v tomto průmyslu," řekl Rob Salter, ředitel nové divize Tesca, která má výrobu filmů na starosti. Tesco si od tohoto partnerství slibuje, že bude schopné exkluzivně nabídnout svým zákazníkům filmy od řady dobře známých autorů.

Prvním filmem, který z tohoto partnerství vznikne, je adaptace detektivky LA Connection americké herečky a spisovatelky Jackie Collinsové. Na adaptaci knihy se podílela i sama autorka, která přenesla děj příběhu do Paříže. Film s názvem Paris Connection se podle informací serveru CBC News začne natáčet ve francouzské metropoli v únoru a na trh bude uveden v květnu.

Collinsová ke spolupráci řekla, že má ráda koncept vytváření kvalitních DVD, která se podle jejího názoru budou jejím čtenářům líbit. "Je to inovativní nápad, který dává spotřebiteli něco výlučného," dodala.

Stejně jako s Collinsovou chce přitom Tesco spolupracovat i s jinými autory předloh, kteří by měli v celém procesu vzniku filmu hrát aktivní roli.  Mezi dalšími autory, se kterými v současnosti Tesco jedná o spolupráci, jsou například Philip Pullman, Judy Blumeová, Dick a Felix Francisovi, Karin Slaughterová, Jacqueline Wilsonová a Anne Perryová.

Výroba vlastních filmů není jediným krokem britského obchodního řetězce ve snaze prosadit se na trhu s domácí zábavou. V listopadu si Tesco zajistilo exkluzivní práva na vánoční animovaný film od studia Dreamworks Merry Madagascar. V současnosti jedná o exkluzivním prodeji filmu Me and Orson Welles, ve kterém hraje americký herec Zac Efron, hvězda filmu Muzikál ze střední.

Najdete na Lidovky.cz