20. ledna 2015 12:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Textilka senátora Hlavatého má rekordní zisk. Pomohla jí umělá hřiště

Majitel textilky Juta Jiří Hlavatý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel textilky Juta Jiří Hlavatý. | foto: MAFRA - Radek Kalhous

DVŮR KRÁLOVÉ Největší česká textilní společnost Juta ze Dvora Králové nad Labem za loňský rok dosáhla rekordních výsledků. Tržby jí meziročně vzrostly o téměř 1,5 miliardy na 7,05 miliardy korun.

Hrubý zisk Jutě podle odhadů stoupl na 650 milionů korun, když v roce 2013 měla firma zisk 108 milionů korun. Na hospodářské výsledky úspěšné textilky informoval server časopisu Forbes.

Podle majitele firmy a senátora za hnutí ANO Jiřího Hlavatého se loni například téměř o třetinu zvýšil prodej umělých trávníků, které jsou pokládány na velká fotbalová hřiště v Česku, Německu nebo Saúdské Arábii.

ČTĚTE TAKÉ:

Větší zájem byl také o netkané geotextilie používané při stavbách silnic a železnic nebo hydroizolační membrány pod skládky odpadu, retenční nádrže pro dešťovou vodu a na kaskádové čištění odpadních vod.

Firma chce letos investovat zhruba miliardu korun do modernizace výrobních hal a technologií.

Investice by Jutě měly umožnit získání trhů v zemích, kam ještě nevyváží. Podnik vyváží zhruba 85 procent své produkce. Největším odbytištěm jsou země západní Evropy. Na podzim Hlavatý uvedl, že Juta vytvoří 200 nových pracovních míst, nyní zaměstnává asi 2 100 lidí.

Z plánovaných investic má jít zhruba 700 milionů korun do strojních technologií a 300 milionů korun do stavby skladovacích a výrobních hal.

Nejnákladnějším pořizovaným zařízením bude za 150 milionů korun technologie na výrobu netkané textilie pro podstřešní fólie a pro izolační pásy. Juta tuto výrobu umístí do dvorského závodu v lokalitě Žirecká Podstráň.

Společnost má čtrnáct závodů, z nichž šest je ve Dvoře Králové. Mimo Trutnovsko má Juta závody v Olomouci, Přerově, Turnově a ve Višňové u Frýdlantu v Čechách.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!