14. srpna 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tisíce Čechů by zachránila SMS před ústavní léčbou

Muži používají výmluvu na úmrtí dvakrát častěji než ženy, o soudech lžou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muži používají výmluvu na úmrtí dvakrát častěji než ženy, o soudech lžou... | foto: Shutterstock

PRAHA Převratná metoda českých odborníků může lidem trpícím schizofrenií hodně ulehčit život. Na 60 tisíc českých schizofreniků by díky ní nemuselo jít do ústavu, ale mohli by se léčit doma či v práci.

Oco jde? Pacient jednou týdně vyplní dotazník a odpovědi odešle v SMS do centrály. Počítač je vyhodnotí podle algoritmu sestaveného experty z katedry kybernetiky ČVUT.

ČTĚTE TAKÉ:


"Program nazvaný ITAREPS pozná příznaky nového záchvatu nemoci a upozorní lékaře. Ten kontaktuje pacienta a zvýší mu dávku léku tak, aby se choroba dále nezhoršovala. Jinak by musel minimálně na měsíc do léčebny," říká k tomu hlavní autor programu Filip Španiel z Psychiatrického centra Praha. Dotazník kromě pacienta vyplní ještě jeho blízký příbuzný.

Program funguje šestým rokem a jeho účinnost potvrdily odborné psychiatrické společnosti. V Česku ho používá jen pár set lidí, protože provoz je závislý na sponzorech.

Nepodaříli se sehnat 300 tisíc, program letos skončí. Zdravotní pojišťovny ho totiž platit nechtějí.

matJosef Matyáš

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ÚDRŽBY – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč