28. července 2015 10:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Toyota už není světovou jedničkou. Poprvé ji předehnal Volkswagen

Závodní Volkswagen Golf s aerodynamickým designem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závodní Volkswagen Golf s aerodynamickým designem | foto: Volkswagen

WOLFSBURG Německý Volkswagen překonal za prvních šest měsíců v prodeji aut japonskou Toyotu a vůbec poprvé se stal nejprodávanější automobilkou na světě. Toyota v úterý oznámila, že za leden až červen její prodej klesl o 1,5 procenta na 5,02 milionu vozů.

Volkswagen na počátku tohoto měsíce uvedl, že prodal 5,04 milionu vozů, o 0,5 procenta méně než loni.

Americký General Motors, který byl nejprodávanější automobilkou více než sedm desetiletí až do roku 2008, kdy ho překonala Toyota, by měl zveřejnit údaje o prodeji ve čtvrtek. 

GM, kterému se ještě podařilo krátce sesadit Toyotu z pozice jedničky v roce 2011, kdy výrobu japonské automobilky snížilo zemětřesení a cunami v severovýchodním Japonsku, byl loni třetím největším prodejcem aut na světě, za Toyotou a Volkswagenem.

Toyota uvedla, že na snížení prodeje měl v pololetí podíl hlavně pokles na japonském trhu a na rozvíjejících se trzích. Naopak prodej stoupl v USA, Mexiku a Číně. Loni prodala 10,23 milionu vozů. Letos však očekává snížení prodeje o jedno procento na 10,15 milionu vozů.

Závodní Volkswagen Golf se otestuje již tuto sezonu
Závodní Volkswagen Golf

Volkswagen je největším prodejcem aut v Evropě a loni prodal 10,14 milionu vozů. Do skupiny Volkswagen spadají také automobilky Škoda Auto, Audi, Seat, Porsche, Bentley, Bugatti či Lamborghini.

GM za celý loňský prodal 9,92 milionu vozů. Mezi značky automobilky patří Cadillac či Opel.

ČTK