Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 9 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tragédie americké střední třídy rozhodne letošní volby

Spokojený Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spokojený Donald Trump | foto: Reuters

PRAHA Usměvaví rodiče, kolem jejichž nohou pobíhá několik dětí, vlastní dům na předměstí a alespoň jednou ročně dovolená. Zažitá představa o americké střední třídě musí jejím dnešním příslušníkům připadat jako pohádka z dávných časů.

Ten zápach je jiný než kdekoliv na světě. Štiplavý pach potu a lidské špíny se v teplém jihokalifornském podnebí line několik ulic daleko. Na pruhu města mezi finančním centrem Los Angeles plným mrakodrapů největších bank a rychle se rozrůstající mondénní uměleckou čtvrtí je ho spousta.

Běloška ve středních letech velkým ručním smetákem energicky, ale pečlivě zametá ulici před svým rodinným stanem, který zabírá celý chodník.

Mladý hispánský gentleman svlečený do půl těla močí na zeď skladiště, na kterém se v nadživotní velikosti skví poněkud lascivně vyobrazená Alenka v říši divů. Za rohem ve stínu sedící starý černoch se zase opírá o rozesmátou podobiznu kočky Šklíby a zdraví úsměvem a pokynutím kolemjdoucí.

Na rohu ulice se skví nápis „Postel je důležitější, než stíhací letadlo“.

Proč měl Marx pravdu

Západní pobřeží Spojených států je domovem místního levicového hnutí. Nebo alespoň toho, co se zde za levici považuje. V megapoli Města andělů si rádi přivlastňují Charlese Bukowskiho. Pár set kilometrů po pobřežní dálnici na sever, v San Francisku, pak slavnou půlstoletí starou beatnickou kulturu zastupuje alespoň legendární knihkupectví City Lights Bookstore.

Banner na LN Index - 7. 11.

Dnes je to hlavně atrakce pro turisty, ale v jeho edicích stále vycházejí knihy o tom, proč mělo hnutí Occupy Wall Street smysl a měly se naplnit jeho ideály; před tím, než na něj všichni zapomněli. V jeho policích se pak stále skví díla s názvy jako Proč měl Marx pravdu.

Jedno ale mají pohrobci hippies i nová moderna společné: pořád svorně nenávidí establishment. Ať už prezidentské volby vyhraje Hillary Clintonová, nebo Donald Trump, bude to špatně. Rozdíl je snad jen v tom, čím zapijí žal.

Proč se zhroutil americký sen a koho to vynese do Bílého domu čtěte dnes v magazínu Index v pondělních Lidových novinách.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Testování s Nutrilonem: Vyzkoušejte 5 druhů obilno-mléčných kaší, které si vaše děťátko zamiluje
Testování s Nutrilonem: Vyzkoušejte 5 druhů obilno-mléčných kaší, které si vaše děťátko zamiluje

Kaše Nutrilon Pronutra® jsou unikátní svým obsahem směsi prebiotik GOS/FOS. Díky kvalitním obilovinám jsou navíc přirozeným zdrojem energie,...