Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Třetinu firmy, která stvořila pražskou Lítačku, si koupila skupina J&T

Primátorka Adriana Krnáčová s finální verzí nové pražské karty Lítačka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primátorka Adriana Krnáčová s finální verzí nové pražské karty Lítačka. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Finanční skupina J&T koupila třetinu společnosti XT-Card, která pro Prahu vyvinula novou kartu na městskou hromadnou dopravu Lítačka. Zakázku na kartu, která má nahradit Opencard, získala v poptávkovém řízení, tedy bez soutěže.

Na obchod jako první upozornil Český rozhlas Radiožurnál, kterému to potvrdili mluvčí magistrátu Vít Hofman i J&T Monika Veselá.

Obchod byl dojednán před tím, než primátorka Adriana Krnáčová (ANO) koncem ledna vznik Lítačky oznámila. „Považujeme za pozitivní, že majetková struktura XT-Card není svázána žádnou off-shore strukturou,“ řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman a ocenil tak, že podíl ve firmě nezískal neprůhledný vlastník z daňového ráje.

VÍCE O LÍTAČCE:

„Operátor ICT koupil software na vydávání karet dávno před tím, než do XT-Card podílově vstoupila skupina J&T. To, jaké jsou v XT-Card majetkové poměry nyní, už nám nepřísluší komentovat. Operátorovi byl dodán software, který si objednal a tím to skončilo,“ podotkl dále Hofman.

Podle mluvčí J&T Veselé je vstup její firmy do XT-Card logický a finanční skupina o něm uvažovala dlouho. „Nabízí se mnoho synergií s dosavadními aktivitami skupiny a blízkých společnosti,“ citoval mluvčí Radiožurnál.

Finanční skupina transakcí získala přistup k Lítačce a také k zákaznické kartě Českých drah a plzeňské tramvajence. Karty lze napojit na komerční služby, jako jsou banky a slevové programy. Lítačku by podobně jako končící Opencard mohlo využívat víc než milion lidí.

Vydávání Lítačky Praha spustí od 1. března. Lidé kartu dostanou po vypršení platnosti jejich opencard, zakoupené kupony z nich na Lítačku cestujícím Praha převede. Lítačku bude spravovat městská firma Operátor ICT.

Finální podoba nové městské karty Lítačka.
Primátorka Adriana Krnáčová s finální verzí nové pražské karty Lítačka.

Její šéf Václav Strnad ani Krnáčová při čtvrtečním jednání neuvedli náklady Lítačky, na které se ptali pražští zastupitelé. Oznámili jen cenu softwaru asi 1,5 milionu korun.

Podle vlastníka Opencard, firmy eMoneyService (EMS), se hlavní město při zavádění Lítačky dopustilo porušování licenčních smluv a zneužití know-how. Firma proto na Prahu podala žalobu.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price
Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price

Ve spolupráci se světoznámým výrobcem hraček Fisher-Price hledáme testerky s malými dětmi, které chtějí vyzkoušet nové mluvicí hračky Linkimals.