11. ledna 2012 11:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tři stovky Číňanů vyrábějících Xbox hrozí hromadnou sebevraždou

Muž s portrétem svého syna - zaměstnance Foxconnu, který v lednu spáchal sebevraždu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž s portrétem svého syna - zaměstnance Foxconnu, který v lednu spáchal sebevraždu. | foto: Reuters

WUHAN/PRAHA Tři stovky zaměstnanců čínské továrny vyrábějící herní konzole Xbox 360 hodlají spáchat hromadnou sebevraždu pokud vedení nesplní jejich požadavky na vyplacení dlužné mzdy. Informoval o tom britský deník Daily Mail.

Zoufalí dělníci pracovali v jedné z čínských poboček tchajwanského elektronického gigantu Foxconn, který má dva závody i v Česku. Firma jim údajně dluží odstupné a dosavadní jednání o jeho doplacení zkrachovala.

Podle čínského sdružení Jasmínová revoluce, které o problémech informovalo, se zaměstnanci hodlají vrhnout ze střechy továrny, pokud jim management plat nedorovná.

ČTĚTE VÍCE:

Foxconn vyrábí elektroniku pro nejznámější světové značky jako je Apple, Dell, Nintendo či Microsoft. Vedení firmy se nechalo slyšet, že nehodlá nátlaku zaměstnanců ustupovat.

Celý problém vznikl během vyjednávání o vyšších platech pro zhruba 100 zaměstnanců. Management požadavky smetl ze stolu a odpověděl ultimátem, že nespokojenci se mají vrátit ke strojům anebo mohou z firmy odejít s odstupným jednoho platu za každý odpracovaný rok.

Mnoho zaměstnanců poté skutečně z firmy odešlo. Jaké však bylo jejich překvapení, když Foxconn nabídku na odstupné zrušil a dělníkům nevyplatil nic.

Přibližně 300 lidí se poté do továrny vrátilo a zahájilo protest na střeše podniku. Do vyjednávání se zapojil i starost města Wuhan, kde firma sídlí. Podle serveru China.com se mu po mnoha hodinách podařilo protestující přesvědčit, aby střechu opustili.

ČTĚTE TAKÉ:

O celou záležitost se už začal zajímat Microsoft, pro který továrna konzole Xbox vyrábí. "Microsoft považuje pracovní podmínky zaměstnanců vyrábějících naše produkty za velmi důležité. V tomto případě jsme už zahájili vyšetřování," uvedl mluvčí společnosti.

Foxconn už podobným problémům čelil v roce 2010, kdy několik zaměstnanců spáchalo sebevraždu skokem ze střechy továrny vyrábějící komponenty pro firmu Apple. Společnost poté nechala okolo budovy instalovat sítě, které mají podobným incidentům zabránit.

Lidovky.cz, nevJan Nevyhoštěný

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?