Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trn vytržený z paty hotelům. Prázdné pokoje by mohli místo turistů zaplnit vysokoškoláci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

PRAHA Řada hotelů se stále potýká s nedostatkem turistů a jejich pokoje zejí prázdnotou. Některá ubytovací zařízení se proto rozhodla na podzim přivítat vysokoškolské studenty a částečně tak vyřešit nastalou krizi v turistickém ruchu.

„O dlouhodobé pronájmy je z našeho pohledu velký zájem, v tuto chvíli máme z 350 pokojů obsazených asi 40. Proto jsme se rozhodli v tom pokračovat a nabízíme pokoje studentům vysokých škol,“ řekl serveru Lidovky.cz Jakub Knejp z pražského hotelu Duo na Střížkově.

Hotel inzeruje dvoulůžkový pokoj o velikosti asi 20 metrů čtverečních za 9900 korun měsíčně, včetně všech poplatků i úklidu. Knejp předpokládá, že si cenu rozdělí dva studenti. Hotel už zaznamenal odezvu ze strany rodičů studentů. Údajně je však vedení v kontaktu i s některými pražskými vysokými školami.

Dlouhodobý pronájem nabízel během léta také pražský Czech Inn Hotels. „Na podzim by ubytování pro studenty mohlo být jednou z možností. Snažíme se ale nyní vypočítat náklady a zda by se nám to vyplatilo,“ řekl serveru Lidovky.cz obchodní ředitel Vladimír Halgaš.

Soukromí, ale bez kuchyně

O spolupráci s univerzitou uvažuje i vedoucí obchodního oddělení brněnského hotelu Cosmopolitan Maura Manzini. „My jsme se spojili na konci karantény s Masarykovou univerzitou, ale zatím nemáme zpětnou vazbu. Uvidíme na konci turistické sezony, jak se nám bude dařit a jaká bude obsazenost. Rádi však pronajmeme pokoje studentům,“ popsala.

Studenty by mohlo zaujmout především vlastní sociální zařízení na pokoji, úklid a služby recepce. Na druhou stranu však není součástí vybavení kuchyně, jen rychlovarná konvice a minibar. Kdežto na klasické vysokoškolské koleji mají většinou k dispozici sdílený kuchyňský kout v rámci jednoho patra. Naopak koupelna bývá často společná minimálně pro dva pokoje. Tomu odpovídá i cena: sdílený dvoulůžkový pokoj na koleji v Praze pořídíte od asi 2300 do 6300 korun za měsíc, v Brně se platí kolem 4000. Čekací listiny jsou ovšem poměrně dlouhé a nedostane se na každého.

„Před začátkem semestru se opravdu někdy stává, že je v případě kolejí vyšší poptávka než nabídka. Velká část studentů ovšem potom zvolí ubytování v soukromí, takže se to vyrovná. Ubytování v hotelu by tak mohlo konkurovat spíše privátnímu bydlení,“ řekla serveru Lidovky.cz Tereza Fojtková, mluvčí Masarykovy univerzity v Brně. Zároveň ovšem dodala, že univerzita zatím o ničem konkrétním s brněnskými hotely nejedná.

Trend ze zahraničí

„Je to trend, který známe ze zahraničí, kde vedení hotelů řeší krize takovým způsobem. S největší pravděpodobností to může hotelům vytrhnout trn z paty, pokud očekávají, že se sezona nezlepší a budou celou další sezonu bez klientů. Bude to určitě jistá alternativa studentského ubytování,“ uvedl pro server Lidovky.cz Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR.

Rozhodně však podle Papeže nepůjde o luxusní hotelová zařízení, která mají drahé vybavení a vysoké náklady na údržbu. Naopak to může být řešení zejména pro hotely, jež mají vysokou kapacitu pokojů. To platí například u zmíněného hotelu Duo, který jich má za běžných okolností k dispozici až 650 (nyní je část hotelu v rekonstrukci).

Trend studentského pronájmu hotelových pokojů k nám přitom skutečně přichází ze zahraničí. Jde zejména o hotely ve Spojených státech. Podle serveru CNBC se totiž někteří rodiče amerických studentů domnívají, že tak částečně zabrání dalšímu šíření koronaviru a hlavně ochrání před nákazou své potomky. Hotely totiž podle nich poskytují nejen větší soukromí, ale jsou i čistější než koleje. 

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...