2. března 2019 10:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tržby z prodeje hudby v USA loni stouply na desetileté maximum. Dosáhly téměř 10 miliard dolarů

Americké dolary (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americké dolary (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

New York Tržby z prodeje hudby ve Spojených státech v loňském roce stouply o 12 % na desetileté maximum 9,8 miliardy dolarů (zhruba 221 miliard Kč), a to díky rostoucímu zájmu o streamovací služby. Vyplývá to podle listu Financial Times z údajů Americké asociace nahrávacího průmyslu (RIAA).

Tržby služeb pro streamování hudby, jako například Spotify, loni vzrostly o 30 % na 7,4 miliardy dolarů. Na celkových příjmech z prodeje hudby se tak podílely zhruba třemi čtvrtinami.

Příjmy ze stahování hudebních alb či jednotlivých písniček se propadly o 26 %na 1,04 miliardy dolarů a tržby z prodeje fyzických nosičů se snížily o 23 % 1,15 miliardy dolarů.

Roste zájem o vinylové desky

Tržby z prodeje hudebních kompaktních disků se loni propadly o 34 % na 698 milionů dolarů. Poprvé od roku 1986 se tak dostaly pod hranici jedné miliardy dolarů. Nárůst naopak zaznamenaly tržby z prodeje vinylových desek, které stouply o osm procent na 419 milionů dolarů a dosáhly nejvyšší úrovně od roku 1988, vyplývá z údajů RIAA.

Spojené státy jsou největším hudebním trhem na světě. Hranici deseti miliard dolarů však tržby z prodeje hudby v USA překročily naposledy v roce 2007, upozornil list Financial Times.

ČTK

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.