1. dubna 2014 0:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TYLEČEK: Centrální banka se zaměřuje na exporty

Česká národní banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká národní banka | foto: Lidové noviny

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém čtvrtečním zasedání nepřekvapila pokračováním devizových intervencí podle plánu. Tedy hlídání hladiny 27 korun za euro minimálně do počátku příštího roku stále platí. A zatímco menšina zastánců kroků ČNB stále hájí své vratké pozice, diskuzi ohledně pozitivního dopadu na některé makrodindikátory nelze odmítnout jako neopodstatněnou.

Z hlediska standardních kroků světových centrálních bank posledních let neudělala ČNB nic mimořádného. Ve Spojených státech se od počátku krize natiskly 4 biliony dolarů prostřednictvím nákupu dluhopisů a hypoték a jen v o něco pomalejším duchu si počínaly centrální banky Velké Británie, eurozóny nebo třeba Japonska. Devizovými intervencemi dodnes hrozí Švýcarsko v případě posílení domácího franku k euru nad stanovený limit.

ČNB realizuje měnovou politiku podobnou jako další centrální banky a z tohoto pohledu ji není co vytýkat. Kritik však trpí argumentem, že když to dělají jinde, jedná se o dobrou věc. Natož když se postupuje dle planých zákonů.

O potřebnosti a prospěšnosti centrální banky dnes téměř nikdo nepochybuje. Přestože se jedná o státní monopol na tištění peněz prostřednictvím kterého jsou lidé zdaňováni inflací, o centrální bance není za normálních okolností moc slyšet. Přitom současné devizové intervence jsou kapkou v moři přerozdělování a ztracené produktivity, které centrální banky svoji měnovou politikou vytvářejí.

Čtěte také:


Státem řízené hospodářství nefunguje. Desítky let komunistického šílenství jasně ukázalo, že nikdo není schopen bez plně funkčního cenového mechanismu určit, kolik se má čeho vyrobit, případně jaké služby a kde poskytnout. Cena se tvoří na základě nabídky a poptávky na trhu. Naproti tomu v měnové oblasti si jen hrstka lidí dovolí rozporovat cenu peněz, tedy úrok, případně jejich množství, kterou nám centrální bankéři naservírují.

Devizové intervence ČNB stojí za masivním přerozdělováním zdrojů od jedné skupiny k druhé. Výnosy ze zahraničí mohou být ovlivněny pozitivně, naopak importéři trpí převážně ztráty. Jinak řečeno někteří lidé a firmy získali na úkor všech ostatních. Hluboko si ČNB sáhla třeba na "neproduktivní" úspory domácností.

Peníze se podle ekonomického mainstreamu dostaly do oběhu, když znehodnocené úspory dostali exportéři darem. Ztráta důvěry v českou měnu bude mít ale dlouhodobé negativní důsledky. Stejně tak jako ztráta motivace k práci, jejíž plody může někdo bez okolků dodatečně sebrat.

Guvernér Singer v rámci obhajoby "tištění peněz" sliboval díky oslabení koruny práci pro okresní město. Kdyby česká koruna propadla v prach haléřů, jistě by guvernér zaměstnal kolik okresních měst by chtěl. Kde je ale správná hodnota koruny? Proč nás pan Singer nezaměstnal více?

Je jisté, že žádná centrální banka nikdy vědět nebude, jakou hodnotu by měla mít její měna. Proto pokud už připustíme právo centrální banky na existenci, měla by se chovat tak tiše, jak to jen jde a nechat pracovat nabídku s poptávkou.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.