Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
12. května 2017 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Taxikář bude muset umět česky, nádeníci skončí. Návrh míří přímo na Uber

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Souboj o legalizaci, nebo naopak zákaz Uberu se výrazně přiostřuje. Na firmu, která je alternativou k tradiční taxislužbě, mají v Česku podle aktuálního návrhu dopadnout přísnější pravidla. Sama přitom velmi usiluje naopak o jejich uvolnění.

Bitevním polem se u nás stala novela silničního zákona, kterou aktuálně projednává hospodářský výbor poslanecké sněmovny. Poslanec Pavel Čihák (ANO) v něm předložil návrh, podle kterého by firmy jako Uber odpovídaly za to, že jejich řidiči jsou licencovaní taxikáři. Fakticky by tak zakázal dnešní model, kdy řidičům stačí jen mobilní aplikace.

„Je to první krok ke zpřísnění a nastavení pravidel pro všechny,“ říká Čihák s tím, že jeho cílem je zlepšení úrovně celého odvětví taxislužby. Americká firma ovšem podle něj představuje problém, protože „nechce přistoupit na pravidla hry“.

Svůj návrh Čihák konzultoval podle svých slov například s pražským magistrátem, ale i s konkurenty Uberu, jako jsou taxiaplikace Liftago nebo dispečink AAA Taxi. „Návrh jsme připomínkovali,“ potvrzuje jeho šéf dispečinku Jiří Kvasnička s tím, že chtěl, aby nová pravidla dopadla nejen na stávající hráče, ale hlavně na Uber.

Konec nádeníků, ale i přivýdělků

Naopak globální společnost se u nás snaží prosadit uvolnění pravidel uzákoněním možnosti přepravovat zákazníky bez taxametru a označení aut jako taxíků. Argumentuje, že stačí mobilní aplikace s hlídáním polohy pomocí technologie GPS. Díky navigaci jsou pak prý nadbytečné i dnes povinné zkoušky taxikářů z místopisu.

K tomu se staví skepticky podle dřívějších vyjádření i ministerstvo dopravy. Poslanec Čihák navíc plánuje doplnit do návrhu zákona i jazykové zkoušky. „Taxikář bude muset umět česky,“ říká.

Míří tím prý na „mafie“ zneužívající Uberu k zaměstnávání především Ukrajinců a dalších cizinců. Jak nedávno popsaly LN, takoví nádeníci jezdí v pronajatých vozech i 12 hodin denně za odměnu na hranici minimální mzdy.

Jenže zpřísnění dopadne i na ty, kteří si chtějí díky aplikaci a vlastnímu automobilu snadno a rychle přivydělat. Zavedení povinných taxametrů a dalších zkoušek by to ovšem znesnadnilo.

„Pokud si chce někdo přivydělat, může se dohodnout s normálním dispečinkem, že bude jezdit třeba jen v noci,“ vysvětluje Pavel Čihák a dodává, že splnění předepsaných podmínek je u služeb jako taxi běžné.

EU: Uber není IT, ale doprava

Do osudu Uberu v Evropě zasáhne i nejvyšší soudní instance EU. Aktuálně rozhoduje, jestli je především online firmou poskytující mobilní aplikaci, jak sama tvrdí, nebo zda jde o zprostředkovatele přepravy, a měla by tak na něj dopadat příslušná pravidla. K druhé variantě se ve svém včerejším stanovisku přihlásil i generální advokát Soudního dvora EU, jenž má sice jen poradní hlas, ale většinou se jím vnitrostátní soudci řídí.

„Uber tvrdí, že pouze propojuje nabídku přepravy s poptávkou zákazníků. Ve skutečnosti ale dělá mnohem víc, sám takovou nabídku vytváří a celou službu organizuje,“ napsal poradce soudu Maciej Szpunar. Oddělil tak Uber a jeho řidiče od jiných služeb takzvané sdílené ekonomiky, která je celosvětovým trendem. Pokud by se k němu přiklonil i samotný soud, dostaly by státy silný mandát k vymáhání stávajících a ukládání nových povinností.

jklJan Klesla
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!