16. srpna 2012 9:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Americké úřady prověřují sedm bank. Kvůli manipulaci se sazbou Libor

Stodolarové bankovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stodolarové bankovky | foto: Reuters

ALBANY/NEW YORK Americké úřady v souvislosti s vyšetřováním údajné manipulace klíčovou mezibankovní sazbou Libor poslaly předvolání sedmi bankám.

Uvedla to agentura AP a některá další média, která se odvolávají na informované zdroje. Na dotazy prokurátorů tak budou muset odpovídat zástupci bank Citigroup, Barclays, Deutsche Bank, JPMorgan Chase & Co, HSBC, Royal Bank of Scotland a UBS.

ČTĚTE TAKÉ:

Zdroj upřesnil, že obsílky bankám rozeslala prokuratura amerických států New York a Connecticut. Libor totiž ovlivňuje i sazby dluhopisů, které vydávají tamní obce a úřady.

Pokuta za nepravdivé informace

Skandál kolem sazby Libor má zatím jednu oběť, a to britskou Barclays. Té úřady v USA a Velké Británii nedávno vyměřily pokutu kolem 453 milionů dolarů (asi 9,2 miliardy Kč) za to, že v letech 2005 až 2009 předkládala nepravdivé informace, aby držela sazbu Libor nízko.

Libor

Libor je klíčovým globálním indikátorem vývoje většiny úrokových sazeb a ovlivňuje trh v objemu až 800 bilionů dolarů (asi 17 biliard Kč). Výše sazby stanovuje britská bankovní asociace, a to na základě dat, která jí poskytnout jednotlivé banky. Systém má tedy samoregulační charakter, který spoléhá právě na věrohodnost dat od členských bank.

Banka Barclays připustila, že čísla, která bankovní asociaci v minulosti předávala, byla nižší, než by odpovídalo skutečnosti. Chovala se tak i v roce 2008, tedy v době, kdy vrcholila finanční krize. Nepravdivé údaje tak bance pomohly v tom, že před úřady a konkurencí vypadalo její finanční zdraví lépe, než jaké ve skutečnosti bylo.

Švýcarská UBS v povinných materiálech pro burzovní orgány a další regulační úřady 31. července oznámila, že ji začaly vyšetřovat některé instituce včetně prokuratur. Důvodem je rovněž podezření, že banka mohla manipulovat sazbou Libor.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz