16. září 2019 20:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

USA zřejmě zavedou cla na zboží z EU kvůli sporu kolem letadel, varuje Evropská komise

Prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump. | foto: AP Photo

BRUSEL Spojené státy pravděpodobně v brzké době uvalí nová cla na zboží z Evropské unie kvůli vleklému sporu ohledně subvencování výroby letadel. Uvedla to v pondělí evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. EU podle ní v takovém případě odpoví novými cly na americké zboží, napsala agentura DPA.

Spojené státy a Evropská unie se od roku 2004 u Světové obchodní organizace (WTO) navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Boeing a Airbus. U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své výrobce letadel finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu. Obě strany se následně začaly připravovat na možné uvalení cel, jež by byly odvetou za škody vzniklé v důsledku subvencí.

Podle zdrojů agentury Reuters obeznámených s touto kauzou již WTO schválila žádost USA o souhlas s uvalením cel na některé evropské zboží. Koncem září by WTO měla oznámit, jak velký rozsah toto opatření bude mít. WTO nyní rovněž posuzuje plány EU na cla na americké zboží, rozhodnutí se očekává na přelomu roku.

Brusel podle Malmströmové v červenci požádal Spojené státy, aby se v této kauze zdržely obchodních sankcí a snažily se celou záležitost vyřešit dohodou. „Domníváme se, že ve světě je již dost cel. Americký prezident rád uzavírá dohody, takže jsme mu nabídli možnost pokusit se dohody dosáhnout,“ uvedla Malmströmová. „USA bohužel zatím neřekly, že jsou ochotny jednat, přinejmenším ne dříve, než uvalí cla, což pravděpodobně učiní celkem brzy,“ dodala.

Washington požádal WTO o povolení zavést cla na evropské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje zhruba 11,2 miliardy dolarů (263 miliard Kč). Americká cla by se podle agentury DPA mohla týkat produktů souvisejících s leteckým průmyslem, ale i řady dalšího zboží, například některých druhů sýrů, olivového oleje či pomerančů. EU plánuje cla na americký dovoz v roční hodnotě 12 miliard dolarů.

ČTK
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!