Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

USA zřejmě zavedou cla na zboží z EU kvůli sporu kolem letadel, varuje Evropská komise

Prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump. | foto: AP Photo

BRUSEL Spojené státy pravděpodobně v brzké době uvalí nová cla na zboží z Evropské unie kvůli vleklému sporu ohledně subvencování výroby letadel. Uvedla to v pondělí evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. EU podle ní v takovém případě odpoví novými cly na americké zboží, napsala agentura DPA.

Spojené státy a Evropská unie se od roku 2004 u Světové obchodní organizace (WTO) navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Boeing a Airbus. U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své výrobce letadel finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu. Obě strany se následně začaly připravovat na možné uvalení cel, jež by byly odvetou za škody vzniklé v důsledku subvencí.

Podle zdrojů agentury Reuters obeznámených s touto kauzou již WTO schválila žádost USA o souhlas s uvalením cel na některé evropské zboží. Koncem září by WTO měla oznámit, jak velký rozsah toto opatření bude mít. WTO nyní rovněž posuzuje plány EU na cla na americké zboží, rozhodnutí se očekává na přelomu roku.

Brusel podle Malmströmové v červenci požádal Spojené státy, aby se v této kauze zdržely obchodních sankcí a snažily se celou záležitost vyřešit dohodou. „Domníváme se, že ve světě je již dost cel. Americký prezident rád uzavírá dohody, takže jsme mu nabídli možnost pokusit se dohody dosáhnout,“ uvedla Malmströmová. „USA bohužel zatím neřekly, že jsou ochotny jednat, přinejmenším ne dříve, než uvalí cla, což pravděpodobně učiní celkem brzy,“ dodala.

Washington požádal WTO o povolení zavést cla na evropské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje zhruba 11,2 miliardy dolarů (263 miliard Kč). Americká cla by se podle agentury DPA mohla týkat produktů souvisejících s leteckým průmyslem, ale i řady dalšího zboží, například některých druhů sýrů, olivového oleje či pomerančů. EU plánuje cla na americký dovoz v roční hodnotě 12 miliard dolarů.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....