4. března 2009 9:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Už i Austrálie hlásí propad ekonomiky

Už i Austrálie, která se jako poslední vyspělá ekonomika vyhýbala krizi, hlásí nebezpečí recese. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Už i Austrálie, která se jako poslední vyspělá ekonomika vyhýbala krizi, hlásí nebezpečí recese. | foto: AFP

SYDNEY I poslední vyspělá ekonomika, která se zatím úspěšně vyhýbala krizi, hlásí nebezpečí recese. Austrálie v posledním čtvrtletí loňského roku nečekaně zaznamenala první pokles za osmnáct let. Hrubý domácí produkt klesl proti předešlému čtvrtletí o 0,5 procenta, v meziročním srovnání však byl stále ještě o 0,3 procenta vyšší.

Země zažila recesi naposledy v roce 1991, kdy kvůli zvýšení daně z obratu došlo k jednorázovému propadu domácí poptávky. V předešlém čtvrtletí ekonomika ještě rostla o 0,1 procenta. Za celý loňský rok růst činil jen 0,3 procenta. Austrálie přitom za posledních 17 let byla zvyklá na roční průměrný růst přes tři procenta. Běžná definice recese je pokles ekonomiky ve dvou čtvrtletích za sebou.

Austrálie je na tom ovšem stále mnohem lépe než většina jejích konkurentů. Například japonský HDP klesl v posledním čtvrtletí mezičtvrtletně o 3,3 procenta. Jižní Korea ztratila 5,6 procenta, eurozóna zaznamenala pokles o 1,5 procenta a USA o 1,6 procenta.

Pokles ekonomiky zvýšil tlak na další stimulační opatření vlády a centrální banky. Australská rezervní banka snížila úrokové sazby od loňského září o čtyři procentní body a vláda již oznámila balíčky fiskálních pobídek v hodnotě přes 52 miliard australských dolarů (730 miliard Kč).

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!