3. prosince 2016 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Británii testovali neoriginální Apple nabíječky. 99 % z nich bylo nebezpečných

The Apple iPhone7 and AirPods. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy The Apple iPhone7 and AirPods. | foto: Reuters

PRAHA Podle testu provedeného ve Velké Británii může 397 ze 400 nabíječek koupených přes Amazon potenciálně ohrozit lidské zdraví. Hrozí jak poničení technologie, tak i zranění a v krajních případech až smrt uživatele.

Koupě falešné Apple nabíječky přes internet nemusí být jen způsobem, jak ušetřit pár set korun. Podle průzkumu britského Institutu pro obchodní normy (Chartered Trading Standards Institute) také představují značné nebezpečí, informoval server BBC.

„Možná to bude stát o pár liber víc, ale zboží, co je padělané nebo kupované z druhé ruky, je něco neznámého, co vás může stát váš domov, život, nebo život někoho blízkého,“ varoval Leon Livermore, vedoucí institutu zodpovědného za výzkum.

Jedna z nejvýraznějších technologických firme světa oslavila 40. výročí.
Jeff Williams mluví o Apple Watch Series 2.

Celkem 99 % ze čtyř set testovaných nabíječek selhalo základní bezpečnostní test – jinými slovy byly pouze 3 nabíječky adekvátně izolované a tedy uživatelsky bezpečné. Bezpečnostní testy Institut prováděl na nabíječkách z osmi různých zemí, a to včetně USA, Číny a Austrálie.

Další série testů se zaměřila na přes 3000 nabíječek kupovaných z druhé ruky. V Londýně se množství těch nekompatibilních vyšplhalo na 27 %, mimo hlavní město to poté bylo 15 %.

Testy přišly poté, co si Apple dlouhodobě stěžoval na příliv padělaných nabíječek prodávaných na Amazonu. Už v říjnu společnost zažalovala prodejce, který podle vyjádření společnosti „ohrožoval“ zákazníky prodejem falešných nabíječek.

Padělaná nabíječka se dá poznat podle chybějící značky CE, nesedí do standardní zásuvky, nebo jsou prodávané bez uživatelského manuálu.

Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.