3. srpna 2012 10:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku je bez práce 350 tisíc lidí. Přibývá dlouhodobě nezaměstnaných

Kurzarbeit se dá využít v situaci, kdy firmy v potížích zkrátí zaměstnancům... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurzarbeit se dá využít v situaci, kdy firmy v potížích zkrátí zaměstnancům... | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Míra nezaměstnanosti v Česku v letošním druhém čtvrtletí činila 6,8 procenta, oproti loňsku se tedy nezměnila. Nezaměstnaných bylo 350 900 lidí, což je proti stejnému období loňského roku jen o 500 méně. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, který ale zaznamenal růst nezaměstnanosti u lidí bez práce déle než jeden rok.

Jejich počet se zvýšil o 18 000 na 155 400. "Podíl dlouhodobě nezaměstnaných z celkového počtu nezaměstnaných osob dosáhl již 44,3 procenta," uvedli statistici.

Vysokoškoláci a maturanti práci seženou

Nízkou míru nezaměstnanosti podle nich ale trvale mají vysokoškoláci, a to 2,5 procenta, a lidé s maturitou, 4,8 procenta. Naproti tomu ve skupině lidí se základním vzděláním je nadále vysoká míra nezaměstnanosti - 28,3 procenta. Mezi lidmi se středním vzděláním bez maturity je 7,4 procenta.

Proti prvnímu čtvrtletí se průměrný počet nezaměstnaných snížil o 18 300 lidí. Po očištěný od sezonních vlivů se však zvýšil o 5300 lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

ČSÚ vychází z obecné míry nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). To se promítlo do rozdílu mezi výší obecné míry nezaměstnanosti a míry registrované nezaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí. Tendence vývoje obou měr byly ale podobné, míra registrované nezaměstnanosti byla podle ministerstva práce ve druhém čtvrtletí 8,4 procenta.

Statistici zjišťovali i údaje o nepracujících, kteří ale zaměstnání ani nehledají, ačkoli tvrdí, že by pracovat chtěli. Ve druhém čtvrtletí jich bylo 176 500, tedy o 7900 méně než o rok dřív. Většina občanů, kteří by chtěli pracovat, podle statistiků ale nemůže hned nastoupit do případného zaměstnání. Nejpozději do 14 dnů je schopno nastoupit 55 900 lidí, uvedl ČSÚ.

Populačně slabé ročníky z 90. let

Podíl zaměstnaných ve skupině lidí od 15 do 64 let stoupl ve druhém čtvrtletí meziročně 0,8 bodu na 66,5 procenta. Statistici ale v této souvislosti upozornili na to, že silné poválečné ročníky se už přesouvají do věkové skupiny 65 let a výše a na pracovní trh přicházejí populačně slabé ročníky z poloviny 90. let minulého století.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.