2. ledna 2017 16:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V máku Dr. Rashid našla kontrola osmkrát víc stop pesticidů, než je limit

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v Penny Marketu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v Penny Marketu... | foto: SZPI

BRNO Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla v mletém máku od společnosti Alika z Čelčic na Prostějovsku osminásobně víc pozůstatků pesticidů, než je povolené množství. Jde o mák Dr. Rashid mák mletý 100% s minimální trvanlivostí do letošního 31. května.

Prodejci musejí danou šarži stáhnout z trhu. Lidem inspekce doporučuje, aby mák nejedli.

Inspekce odebrala zboží v Penny Marketu, k dostání je také v jiných řetězcích. Obsahoval pesticid picoxystrobin v množství 0,084 miligramu na kilogram.

„Není proto vhodný k lidské spotřebě,“ uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Kontroloři nařídili prodejci okamžité stažení z trhu a SZPI s ním zahájila s ním správní řízení o uložení pokuty.

Inspekce se loni zaměřila na mák z dovozu, protože dovozci často vydávali technický mák za potravinářský. Technický mák však nemá chuťové vlastnosti jako potravinářský. Vzniká totiž jako odpad při pěstování máku pro farmaceutické účely.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v Penny Marketu...
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v Penny Marketu...
ČTK