22. února 2010 16:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Nošovicích se porušoval zákoník práce, Korejci se budou zodpovídat

Hyundai bude v Nošovicích vyrábět jen čtyři dny v týdnu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hyundai bude v Nošovicích vyrábět jen čtyři dny v týdnu | foto: Lidové noviny

OSTRAVA Inspekce práce v nošovické automobilce Hyundai zjistila závažné nedostatky a porušení zákoníku práce, například při nařizování přesčasů. Firmě hrozí správní řízení.

Právě kvůli nařizovaným přesčasům a špatným pracovním podmínkám zaměstnanci automobilky na začátku loňského prosince přerušili práci. Později odbory ve firmě vyhlásily stávkovou pohotovost.

Po problémech se rozhodl inspektorát práce provést v automobilce důkladnou kontrolu. Dnes zveřejnil výsledky. "Jde o závažná porušení, protože jsou to porušení zákona, i toho nejvyššího, kterým je pro nás zákoník práce. Závad jsme našli poměrně dost," řekla vedoucí Oblastního inspektorátu práce pro Moravskoslezský kraj a Olomoucký kraj Václava Kociánová.

Chybí předpisy, školení, komunikace s odbory

Inspektoři vyjmenovali ve své zprávě řadu pochybení. Podle nich nebyly dodrženy podmínky pro nařízení práce přesčas. "Jedná se zejména také o nedostatečně zpracované provozní předpisy pro různá zařízení, nedostatečné školení zaměstnanců z právních a ostatních předpisů, závady v oblasti organizace práce a v oblasti prevence rizik," uvedla vedoucí inspektorka.

Mezi nedostatky také zmínila nedodržení povinností kontroly zdravotní způsobilosti při vzniku pracovního poměru a při práci v noci nebo celkově špatnou komunikaci se základní odborovou organizací.

Pokuta je až krajní řešení

Inspektoři dnes seznámili se závěry kontroly zástupce firmy. "Zaměstnavatel má nyní deset pracovních dnů na to, aby požádal o přezkoumání protokolu," uvedla Kociánová. Pak inspektoři rozhodnou o dalším postupu.

Firma podle Kociánové nemusí požádat o přezkoumání protokolu, v tom případě úřad vydá opatření k odstranění závad. "Potom je možné, že bude zahájeno správní řízení. Teprve v něm rozhodneme, zda uložíme postih, či nikoliv," doplnila Kociánová. Firmě by v případě správního řízení hrozila pokuta až do výše dvou milionů korun. "Pokuta je ale až ten poslední článek, krajní případ," dodala.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz