21. ledna 2018 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Církev mění způsoby. V pařížském kostele spustí přijímání milodarů platební kartou

Platba platební kartou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platba platební kartou | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ V katolickém kostele Saint Francois de Molitor v Paříži v lednu poprvé otestují přijímání milodarů bezkontaktní platební kartou. Církev se tak podle svého vyjádření snaží přizpůsobit novým technologiím a připravuje se na postupný zánik hotovosti, citovala agentura AP pařížskou diecézi.

Při nedělní mši v kostele Saint-François de Molitor v 16. pařížském obvodu bude mezi věřícími kolovat pět prototypů digitálních kasiček na milodary. Věřící si budou moci na jejich obrazovkách zvolit částku, jakou si přejí darovat - dvě, tři, pět nebo deset eur (51, 76, 126, nebo 254 Kč) - a zaplatit ji přiložením karty. Vzápětí jim přijde potvrzení s poděkováním.

Příjmy pařížských farností jsou bezmála z osmdesáti procent závislé na příspěvcích od věřících, z toho 14 procent tvoří milodary vybírané v kostelech. To v průměru představuje 98 eur (asi 2500 Kč) ročně na jednoho věřícího, uvedl na svém webu list Ouest-France. 

19.ledna 2018 v 06:32, příspěvek archivován: 19.ledna 2018 v 15:42

Dès dimanche, les paroissiens de l’église Saint-François de Molitor à Paris (XVIe) pourront s’acquitter de leur offrande avec leur carte bancaire. https://t.co/NyAlzpcAcu https://t.co/1aoYQZuuyE

Již nyní mohou Francouzi podporovat svou farnost také prostřednictvím speciální aplikace La quete (Milodar) stažené do chytrého telefonu.

„Církev je odhodlána podporovat všechny nové způsoby života a trendy,“ uvedla pařížská diecéze. „Dematerializace platebních prostředků je také součástí výzev, které musí církev přijmout, ať už prostřednictvím propojeného koše, bezkontaktní platby nebo prostřednictvím aplikace pro smartphone,“ dodala diecéze.

ČTK, Lidovky.cz, Lidovky.cz | Dokumenty

Advantage Consulting, s.r.o.
Specialista svařování

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč