17. února 2015 17:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Válka doléhá na ruské banky. Rosbank propustí až 15 procent lidí

Rus uhradil exekutorům dluh v mincích. Počítání trvalo čtyři hodiny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rus uhradil exekutorům dluh v mincích. Počítání trvalo čtyři hodiny | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruský finanční ústav Rosbank plánuje letos zrušit deset až patnáct procent pracovních míst. Ruský bankovní systém zasáhlo zpomalení ruské ekonomiky, ke kterému přispělo prudké zlevnění ropy a západní sankce uvalené na Rusko v souvislosti s jeho rolí v ukrajinské krizi.

Velkým bankám tyto restrikce omezily přístup na mezinárodní finanční trhy, takže se jim prudce zvýšily náklady na vlastní financování.

Výkonný ředitel Rosbank Dmitrij Oljunin Oljunin řekl, že plánované rušení pracovních míst nastane v důsledku omezení sítě poboček, předpokládanému nižšímu zájmu o půjčky individuálním klientům a kvůli změnám ve struktuře podnikatelské činnosti.

Rosbank je součástí francouzské bankovní skupiny Société Générale, jejíž součástí je i česká Komerční banka.

Société Générale už minulý týden varovala před rostoucími problémy, s nimiž se potýká na ruském trhu. Podnik bude muset podle svých odhadů letos zdvojnásobit rezervy na úvěrové ztráty v Rusku. 

Generální ředitel Frédéric Oudéa uvedl, že situace v Rusku letos „bude obtížnější, ale pod kontrolou“.

Lidovky.cz, ČTK