Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
23. října 2011 22:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ve středu vyřešíme krizi, slibují evropští lídři

Německá kancléřka Angela Merkelová, Christine Lagardeová a prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová, Christine Lagardeová a prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet | foto: Reuters

BRUSEL Lídři Evropské unie po summitu eurozóny ujistili, že ve středu předloží komplexní balík pro řešení dluhové krize a zklidnění napjaté situace, která ohrožuje budoucnost eura i výhledy evropské ekonomiky. Práce na něm prý výrazně pokročily, budou ale dál pokračovat.

Na nedělním summitu EU a eurozóny naváží zřejmě v úterý ministři financí eurozóny a ve středu pak ministři financí celé "sedmadvacítky a následně i šéfové států a vlád EU a eurozóny. "Je to opravdový pokrok," ohodnotila průběh dnešního jednání výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová, která se jednání také zúčastnila. "Směřujeme dobrým směrem," dodala.

Klíčovými součástmi očekávané strategie bude navýšení záchranného fondu eurozóny EFSF, plán koordinované rekapitalizace evropských bank i mnohem výraznější zapojení soukromého sektoru do pomoci krizí zmítanému Řecku. Pod posledním bodem se skrývá výraznější seškrtání řeckých dluhů privátním sektorem než už dříve dohodnuté odpisy ve výši 21 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco banky prý zatím připouští seškrtání o 40 procent, v EU se hovoří o 50 až 60 procentech. Unijní prezident Herman van Rompuy ani předseda Evropské komise José Barroso ale na tiskové konferenci po skončení summitu eurozóny žádné podrobnosti o věcech, v nichž lídři učinili pokrok, nezmínili. Van Rompuy zdůraznil, že všichni jsou odhodlání udělat pro vymanění se ze současné vážné situace všechny nezbytné kroky. Podle Barrosa si všichni uvědomují závazky, které mají.

Itálie jako další dlužník

Tato slova zřejmě směřovala mimo jiné k Itálii, kterou evropští předáci vyzvali k jasnému pokroku pro konsolidaci veřejných financí.

Italský premiér Silvio Berlusconi, který si zřejmě musel od partnerů vyslechnout i kritiku dosavadního postupu své země v boji s krizí, už také oznámil, že na pondělí svolal jednání vlády k otázce důchodů.

Itálie je jednou z největších ekonomik eurozóny, která však má druhý největší dluh vzhledem k HDP. V poslední době se ocitla pod výrazným tlakem, takže se objevily obavy, aby nenásledovala kroky Řecka, Portugalska a Irska, kterým partneři museli přispěchat na pomoc záchrannými balíčky. S podobnými problémy se potýkalo i Španělsko, další z významných evropských ekonomik.

Na případnou záchranu Itálie a Španělska by ale zřejmě současné nástroje, které má eurozóna k dispozici, nestačily. Právě to je jedním z důvodů, proč chce "palebnou sílu" stávajících nástrojů eurozóna výrazně posílit.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...