22. května 2018 14:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vedení ČEZ chce odměny z loňského zisku, ministerstvo financí je ostře proti

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Ministerstvo financí je ostře proti tomu, aby vedení energetického gigantu ČEZ dostalo odměny z loňského zisku. Firma navrhuje rozdělení 21 milionu korun, to ale musí schválit červnová valná hromada.

Rozhodující slovo na ní má ministerstvo financí, které ovládá sedmdesát procent akcií ČEZ.

„Ministerstvo se nehodlá odchylovat od zavedené praxe z posledních let a výplatu tantiém na valné hromadě nepodpoří,“ reagovala na návrh ministryně financí Alena Schillerová na dotaz LN. „Pokud nebyla tantiéma vyplácena při stejné či dokonce vyšší dividendě v minulých letech, není důvod, aby byla vyplácena letos,“ dodala.

Jak se dělí zisky ČEZ

Jak se dělí zisky ČEZ

Představenstvo a dozorčí rada ČEZ tak pravděpodobně narazí stejně jako v letech 2015 a 2016, kdy jim také ministerstvo odměnu neumožnilo. Loni ji dokonce nikdo ani nenavrhoval.

„Představenstvo i dozorčí rada má za sebou řadu velmi složitých rozhodnutí, a proto navrhuje výplatu tantiém ve výši, která odpovídá praxi z let před rokem 2013,“ vysvětluje letošní žádost mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Poté, co je ministerstvo financí pod dozorem hnutí ANO, prošla odměna jen v roce 2014, kdy byl ministrem současný premiér Andrej Babiš, v úřadu byl tehdy jen několik měsíců.

Společnosti loni vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun. Na to ale měly vliv mimořádné události – firma například prodávala akcie maďarské skupiny MOL.

, Vojtěch Wolf