Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
27. února 2017 20:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Novinky z veletrhu v Barceloně: Mobil, který svítí do rytmu, i ‚digitální‘ auta

Bilboard Mobile World Congress v Barceloně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bilboard Mobile World Congress v Barceloně | foto: Paul HannaReuters

BARCELONA Úvodní den na výstavišti barcelonského veletrhu Mobile World Congress přinesl záplavu novinek. K samotným výrobcům mobilů se tentokrát přidaly i firmy z jiných oborů, zejména automobilky. Ty ukazují, jak pro ně bude konektivita důležitá. Pro smartphony je neustálé připojení samozřejmostí, ty se tak snaží zaujmout nezvyklými detaily.

Mohlo se zdát, že letošní MWC bude veletrhem plným smartphonů bez rámečku, nakonec ale převládá trochu jiný trend. Každý smartphone musí být něčím zvláštní, musí mít nějakou vlastnost, kterou zaujme. Hned ráno to předvedla japonská značka Sony, která odhalila svůj špičkový model Xperia XZ Premium. Ta je na první pohled jen mírným upgradem loňského typu XZ, ale ve skutečnosti se snaží více vystoupit z řady.

Nový model Sony Xperia
Nový model Nokia 3, který byl představený na Mobile World Congress.

Xperia XZ totiž dostala špičkový 4K displej, který už Sony nabídlo i u staršího modelu Z5 Premium, ale který zatím žádný jiný výrobce do smartphonu nedal. U XZ Premium má být displej lépe využitelný, dostal totiž podporu funkce HDR pro lepší dynamický rozsah obrazu.

Sony sází na obraz

Sony se také chlubí novým procesorem Snapdragon 835, který mimo jiné přinese i podporu superrychlého stahování dat (až 1 Gbit/s). A nový fotoaparát s rozlišením 19 megapixelů by se měl zařadit na špičku nejen v obrazové kvalitě, ale také ve schopnostech natáčet video: umí totiž snímat až frekvencí 960 snímků za sekundu, díky čemuž může uživatel vytvářet extrémně zpomalená videa. To žádný jiný smartphone nedokáže.

Nikdo neumí ani to, co předvádí Alcatel. Tradiční značka prochází drobným přerodem, chce klást důraz na mladé a aktivní uživatele, kterým chce přinášet nejnovější technologie za dostupnou cenu. Novinky Alcatelu s označením A3 a A5 LED se vyznačují elegantním designem a na svou nízkou cenu (asi 4000 a 5300 korun) kvalitním zpracováním, solidním displejem a čtečkou otisků prstů. Ale to by samo o sobě nestačilo, a tak model A5 LED dostal zadní kryt složený z LED diod, které jsou schopné zobrazovat například ikony notifikací nebo svítit do rytmu přehrávané hudby. Uživatel si bude moci také svícení diod libovolně nastavit. To je bezpochyby nezvyklý způsob, jak vystoupit z řady.

Nastupují digitální auta

Také automobil se čím dál tím víc stává digitálním produktem. Na MWC vystavuje hned několik automobilek, z nichž prim hraje domácí Seat. Ten na veletrhu ukazuje koncepty chytrého kokpitu budoucnosti a testovací elektrický Seat eMii, který v blízké době v provozu v Barceloně vyzkouší funkce jako inteligentní navigaci nebo aplikaci a účet Seat ID, jež umožní ovládat některé funkce vozu na dálku a mít o autě neustálý přehled.

Seat Dongle je zase řešení, které při připojení přidá vozu některé nové funkce a právě schopnost spojit se s aplikací. Chytřejší auto se tak bude dát snadno vytvořit i ze staršího modelu. Zdá se, že Seat se má v rámci koncernu zaměřit právě na konektivitu a chytré palubní funkce, zatímco třeba Audi se bude soustředit na autonomní řízení a VW na elektromobilitu.

Živě o konektivitě a chytrých městech diskutují také u Fordu. Automobilka na veletrhu oznámila partnerství s operátorem Vodafone, který dodá konektivitu pro její vozy. Brzy tak budou mít fordy 4G připojení od tohoto operátora a pasažéři ve vozech si tak budou moci užívat třeba rychlé palubní wi-fi hotspoty. Připojení od Vodafonu opět umožní uživateli ovládat některé funkce vozu na dálku.

Francouzský Peugeot pak na MWC ukazuje futuristický koncept Instinct – autonomní vůz, který se sám od uživatele učí a přizpůsobí se jeho životnímu stylu. Klíčem k tomu bude opět těsné propojení s mobilními zařízeními uživatele.

, Luděk Vokáč
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.