22. prosince 2010 16:08, aktualizováno 23. 12 10:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vítek odmítá spolupráci s Pentou, chce Sazku oddlužit sám

O2 Aréna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O2 Aréna. | foto: Reprofoto

PRAHA Podnikatel Radovan Vítek, který se nedávno stal největším věřitelem loterijní společnosti Sazka, připravuje vlastní plán její restrukturalizace a fungování. V plánu navrhne nejen způsob oddlužení Sazky a vyrovnání všech jejích závazků, ale také nový způsob financování českého sportu. Vyplývá to z dnešního prohlášení Vítka a realitní společnosti CPI.

Vítek se společně s CPI rovněž důrazně ohradili proti spekulacím některých médií, která označují současné aktivity společnosti Penta vůči Sazce za společnou dohodu.

"Radovan Vítek se od těchto kroků Penty distancuje a bude v případě Sazky i nadále postupovat samostatně," uvedl. Vítkova pohledávka za Sazkou činí 950 milionů korun.

Sazka bude žalovat Pentu o miliardy

Sazka se ve středu začala bránit proti Pentě, která komentovala její finanční stav.

Vyhrožuje soudem za zveřejnění nepravdivých informací, týkajících se hospodaření a finanční situace Sazky a také za snahu o umělé snížení hodnoty Sazky a z toho získání neoprávněného prospěchu.

Dalším cílem bylo dle Sazky poškodit konkurenta a zvýšit hodnotu veřejně obchodovaných akcií Penty.

Výnosy z loterie by mohly jít do sportovních svazů

Plán restrukturalizace Sazky chce Vítek představit prostřednictvím prezidenta fotbalového klubu Sigma Olomouc Josefa Lébra akcionářům Sazky počátkem ledna. "Jednou z variant je, že by výnosy z loterie šly do sportovních svazů," uvedl Lébr.

"Lébr je jediný člověk, který ve vztahu k akcionářům Sazky a sportovním svazům požívá mé plné důvěry, proto jsem jej požádal o spolupráci v rámci přípravy restrukturalizačního plánu," dodal Vítek.

Na rozdíl od nabídky Penty nemá prý jeho návrh žádné ultimativní požadavky.

Penta nabídla pomoc Sazce v řádu miliard

Společnost Penta ve středu nabídla finanční pomoc loterijní firmě Sazka. Ta má spočívat v tom, že Penta by do Sazky vložila řádově miliardy korun a další garantované platby v řádu stovek milionů Kč, za což by v loterijní společnosti získala stoprocentní podíl.

S nabídkou dnes seznámila zástupce sportovních svazů, kteří po jednání připomněli, že konkrétní kroky ovšem musí učinit akcionáři Sazky, tedy zejména ČSTV.

Insolvenci a následný konkurz Sazky nelze podle Penty odvrátit bez vstupu finančního investora, respektive strategického partnera, který je schopen dohodnout se s jejími akcionáři a věřiteli a okamžitě posílit likviditu společnosti.

Potřeba finančních zdrojů Sazky pro rok 2011 je podle Penty zhruba dvě až tři miliardy Kč plus další garance, které nový investor musí poskytnout akcionářům a věřitelům.

Penta chce Sazku restrukuralizovat a prodat O2 arenu

Vstup investora Penta podmínila dohodou s akcionáři, zpracováním plánu restrukturalizace, bezodkladným jmenováním nového vrcholového vedení, zpracováním plánu prodeje neproduktivních aktiv, včetně prodeje Malé arény, případně O2 Areny, a pozastavením veškerých investic.

O2 Aréna.

Současnou situaci Sazky, která má problémy s placením svých dluhů, způsobila podle Penty série manažerských selhání především současného generálního ředitele Aleše Hušáka.

Jde prý především o megalomanské projekty, jako je stavba ekonomicky nenávratné arény v nákladové ceně přes devět     miliard Kč, financované prakticky ze sta procent z cizích zdrojů.

Hušákovy útoky jen kryjí jeho neschopnost, tvrdí Penta

"Útoky ze strany pana Hušáka vnímáme jen jako snahu o odpoutání pozornosti od jeho manažerských selhání. Nemáme zájem o žádné nepřátelské převzetí," uvedla Penta.

Penta působí napříč Evropou, nejvíce však v Česku

Penta byla založena v roce 1994.

Investuje především do maloobchodu, zdravotnictví, letecké výroby, strojírenství, energetiky, zábavního průmyslu, telekomunikací a privátního bankovnictví.

Její portfoliové společnosti zaměstnávají přes 25.000 lidí a konsolidované příjmy těchto společností dosáhly loni 2,2 miliardy eur.

Penta působí ve více než deseti zemích Evropy. Nejvíce investičních projektů zatím uskutečnila v Česku, na Slovensku a v Polsku.

Ředitel Sazky Aleš Hušák v pondělí uvedl, že Sazka čelí bezprecedentním tlakům na nepřátelské převzetí ze strany konkurenční společnosti. O zájmu Penty, která je majitelem sázkové společnosti Fortuna, se spekuluje dlouhou dobu.

Sazka, kterou výhradně vlastní sportovní sdružení, se dostala v posledních dnech do problémů. Miliardář Radovan Vítek skoupil pohledávky Komerční banky a Raiffeisenbank ve výši kolem 900 milionů korun. Pohledávky chce urychleně splatit, jinak je podle médií připraven podat na Sazku insolvenční návrh.

Společnost ale musí platit i vysoké splátky za výstavbu pražské vysočanské O2 areny držitelům dluhopisů. Podle podnikatele Martina Ulčáka, který nyní za Sazku jedná s věřiteli, teď společnost musí provést velké škrty a prodat nepotřebný majetek.

Sazka měla letos zisk přes miliardu

Sazka je největší tuzemská loterijní společnost, vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu. Provozuje sportovní a kurzové sázkové hry, číselné a okamžité loterie; ze zákona musí ze zisku podporovat sport a tělovýchovu.

Rok 2010 v obrazech

Za tři čtvrtletí 2010 vytvořila Sazka čistý zisk 1,036 miliardy korun, což bylo na úrovni stejného období roku 2009. Celoroční zisk bude o něco vyšší než za rok 2009. Zisk ze sázkové a loterní činnosti překročil 950 milionů korun, zisk z neloterijních činností, podléhajících dani z příjmu, činil téměř 86 milionů korun.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz