Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vítězem miliardového tendru Lesů ČR je firma Progles

Těžba dřeva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba dřeva | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Vítězem tendru státního podniku Lesy České republiky na lesní práce a prodej dřeva v letech 2013 až 2017 je společnost Progles. Firma podala nejlepší cenovou nabídku na sedmi ze 31 soutěžených jednotek. Vyplývá to z oficiálního přehledu podaných nabídek, který LČR zveřejnily na svém webu.

Soutěž se týká zhruba pětiny území státních lesů a má odhadovanou celkovou hodnotu lesnických prací 2,57 miliardy korun bez DPH. Lesům ČR patří polovina lesů v zemi.

ČTĚTE TAKÉ:

Na pěti jednotkách dala nejlepší nabídku společnost KHL-EKO, která patří do holdingu Less podnikatele Jiřího Mičánka. Na třech jednotkách zvítězila Lesní společnost Ledeč nad Sázavou a po dvou mají firmy Arboles a Solitera.

Dalších 12 firem zvítězilo na jedné jednotce. Ani jedno první místo nezískala společnost Wotan Forest podnikatele Andreje Babiše.

Firma Progles

Firma Progles má sídlo v Konecchlumí na Jičínsku. Jejími vlastníky jsou podle zápisu v obchodním rejstříku David Šidák a společnost STEELPARK z Jičína.

Konečné pořadí nabídek Lesy ČR stanoví až po jejich posouzení a hodnocení. Může se také stát, že firmy z prvního místa samy odstoupí. Loni, kdy se soutěžilo celé území Lesů ČR, musel podnik kvůli odstoupení vítězů opakovat soutěž na 23 ze 117 jednotek. Zda se odstupování vítězů bude letos opakovat, mluvčí LČR Zbyněk Boublík nekomentoval.

"LČR jsou vázány postupem podle zákona a nemohou předvídat chování účastníků soutěže," uvedl. Podnik podle dřívějšího vyjádření předpokládá, že po uplynutí lhůty pro námitky by v říjnu měly být uzavírány smlouvy. Na dotčených jednotkách by se mělo začít pracovat od 1. ledna příštího roku.

ČTĚTE VÍCE:

Ve hře bylo 30 subjektů

O zakázky se ucházelo 30 subjektů, které podaly celkem 268 nabídek, tedy průměrně 8,65 nabídek na jednu jednotku. "Dosažené saldo mezi náklady na služby a cenou dříví představuje více než miliardu korun za jeden rok plnění veřejné zakázky," uvedl dříve Boublík.

Vítězné lesnické firmy dělají ve státních lesích pěstební práce a těžbu. Pokácené dřevo od podniku za vysoutěženou cenu kupují a dál je mohou zpracovávat a prodávat. Každý rok se takzvaným senátním systémem soutěží pětina území LČR. Do konce roku 2010 těžařské firmy prodávaly jen polovinu vytěženého dřeva. S druhou polovinou dřeva obchodovaly Lesy ČR.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Digitální daň by se měla dotknout i jeho společnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Digitální daň by se měla dotknout i jeho společnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Digitální daň by se měla dotknout i jeho společnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...