Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ostravská firma Vítkovice Heavy Machinery skončí zřejmě prodejem v konkurzu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Ostrava Ostravská společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM), která je od 19. března v úpadku, skončí pravděpodobně prodejem v konkurzu. Firma stáhla svůj návrh na povolení reorganizace.

Podle insolvenčního správce Lukáše Zrůsta má společnost v důsledku pandemie koronaviru další existenční problémy a její prodej v konkurzu vidí jako jediné možné řešení. Zrůst to ve čtvrtek řekl u Krajského soudu v Ostravě během schůze věřitelů krachující společnosti. O konkurzu bude rozhodovat soud.

„Vlivem epidemie se firmě nepodařilo dosáhnout požadovaných ekonomických výsledků. V důsledku toho dlužnice vzala zpět návrh na povolení oddlužení. S ohledem na tuto skutečnost insolvenční správce navrhuje jako jediné přijatelné řešení úpadku řešení konkurzem,“ uvedl ve čtvrtek Zrůst u soudu.

Mluvčí VHM Jaroslav Martínek potvrdil, že firma v rámci insolvenčního řízení stáhla návrh na reorganizaci. „Důvody jsou dva. Návrh na reorganizaci nemá podporu klíčových věřitelů. V důsledku koronakrize došlo k dalšímu zhoršení stavu hospodaření VHM,“ řekl ČTK mluvčí. Dodal, že za těchto okolností se vedení VHM domnívá, že konkurz je jediným možným řešením situace firmy.

VHM jsou producentem ocelí a výrobků z nich. V úpadku už jednou skončily, když firma ještě byla součástí strojírenského holdingu ostravského podnikatele Jana Světlíka. Během reorganizace ji převzala společnost zakladatele holdingu Czechoslovak Group Jaroslava Strnada, který do firmy vložil peníze a zajistil její financování.

Nyní je většinovým vlastníkem VHM Strnadův holding CE Power Industries. Insolvenční návrh podalo samo vedení, podle kterého byla firma dlouhodobě ztrátová a už nebyla schopná platit své závazky, zejména za dodávky energií. Problémy se ještě prohloubil v souvislosti s koronavirem a opatřeními přijatými proti jeho šíření.

Podle Zrůsta se do insolvenčního řízení přihlásilo 163 věřitelů celkem 173 pohledávek. Celková výše pohledávek přesahuje 1,7 miliardy korun. Firma pak podle správce v červnu zaměstnávala víc než 560 lidí, z toho sedm desítek bylo ve výpovědní lhůtě.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Luboš Vlček.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Luboš Vlček.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Luboš Vlček.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...