Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vlády i agenti chtějí naše data. Jak odolávají české technologické firmy?

Big Data jsou ropou 21. století. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Big Data jsou ropou 21. století. | foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

PRAHA Bouře kolem žádosti americké FBI, aby Apple prolomil ochranu dat v iPhonu, byla jen špičkou ledovce. Úřady a vlády chtějí po technologických společnostech stále více informací o jejich zákaznících.

Ty české nejsou žádnou výjimkou. Ne každá firma je přitom tak vzdorovitá jako ta s nakousnutým jablkem ve znaku.

Lidé v dnešní době uchovávají stále více citlivých osobních informací v elektronické podobě. Ať už jde o počítač, chytrý telefon nebo internetová úložiště. Například na Facebooku o sobě mnozí prozradí, co by třeba ani při výslechu tajnou službou nepřiznali. A právě proto tyto instituce po těchto datech touží.

Nejpopulárnější sociální síť světa zveřejnila statistiky, podle kterých počet úředních žádostí o zpřístupnění dat jejích uživatelů ve druhé polovině loňského roku stoupl o třináct procent. V předchozím pololetí to bylo dokonce o18 procent. Ze 46 763 žádostí jich je nejvíce od amerických a indických úřadů. Zdaleka to přitom neznamená, že by se týkaly jen uživatelů z dané země.

Čeští uživatelé by na první pohled mohli zůstat v klidu. Podáno bylo jen sedmnáct žádostí týkajících se osmnáct účtů. Vyhověno nebylo ani polovině z nich. Oproti prvnímu pololetí, kdy přišlo 34 žádostí na informace o 41 účtech a skoro třem čtvrtinám bylo vyhověno, jde na první pohled o zřejmý pokles. Zdání ale klame.

Úspěšnost úřadů v Česku je nižší

Třeba čísla Googlu rostou nepřetržitě od roku 2012. Podle nejnovějších údajů dostala firma za první polovinu loňského roku 134 požadavků na vydání údajů 167 českých uživatelů a ve více než polovině případů se podvolila. Microsoft, tvůrce nejrozšířenějšího operačního systému Windows a mimo jiné vlastník komunikační platformy Skype, řešil od července do prosince loňského roku 64 žádostí o informace, týkající se 136 uživatelů. V rovněž rekordním pololetí vydal informace v 61 procentech případů.

„V loni jsme obdrželi 5023 úředních žádostí na vydání uživatelských dat. To je skoro o tisíc více než před dvěma lety,“ uvedla Irena Zatloukalová, mluvčí Seznam.cz, české internetové jedničky a provozovatele více než osmi milionů e-mailových schránek.

Internetová bezpečnost – ilustrační foto.

Samotné oznámení Facebooku o rostoucích vládních tlacích není pro problematiky znalé pozorovatele překvapivé. Zajímavé je však zjištění, že například 60 procent amerických požadavků na data přišlo s úředním zákazem informovat o tom dotčené uživatele. To Facebook přitom přiznal vůbec poprvé od roku 2013, kdy začal statistiky zveřejňovat.

Ve stejnou dobu totiž vyplula na povrch odhalení globálních šmírovacích praktik amerických tajných služeb, které zveřejnil jejich bývalý zaměstnanec Edward Snowden. Technologické firmy si tak image u zákazníků budují tím, že jejich osobní data jsou u nich v bezpečí a pokud už se k nim někdo snaží dostat, tak se o tom lidé dovědí.

Microsoft proto v polovině dubna zažaloval americké ministerstvo spravedlnosti. V soudním podání uvedl, že za posledních osmnáct měsíců přišla téměř polovina žádostí se zákazem informovat dotčené uživatele a více než dvě třetiny z toho neobsahovaly délku mlčenlivosti, takže by se lidé možná nikdy nedověděli, že se jim úředníci hrabali v záznamech.

Technologické společnosti tak své zákazníky uklidňují alespoň tím, že i přes rostoucí celková čísla se problém týká jen malého počtu z nich. Google, jehož uživatelská základna se počítá na stovky milionů, možná miliardy lidí, obdržel za poslední spočítané pololetí 35 365 žádostí na údaje 69 tisíc uživatelů. Vyhověl sice 63 procentům z nich, tento ukazatel ale na rozdíl od předchozích dvou údajů klesá.

Stejně je na tom Microsoft, jehož Windows používá denně 1,5 miliardy lidí. Z 39 tisíc požadavků týkajících se necelých 65 tisíc uživatelů vyhověl ze dvou třetin oproti třem čtvrtinám na konci roku 2014. Loni poprvé vydal statistiky transparentnosti i internetový prodejce Amazon. Z 304 milionů aktivních nakupujících měly úřady zájem jen o osm stovek z nich, přičemž v 67 procentech případů je i dostaly.

Papírově nejtvrdší je v tomto ohledu Apple, který uvedl, že doposud se sledování velkého bratra týkalo jen 0,00673 procenta jeho zákazníků. Za poslední rok přitom výrobce populárních iPhonů nevydal informace ani ve třetině případů.

Boj o soukromí

Na druhé straně se ale boj o soukromí a data uživatelů stal také předmětem střetu především evropských institucí a největších online firem. Česká eurokomisařka Věra Jourová například dokončila nové nařízení na ochranu osobních údajů, které v digitálním světě zacházení s nimi zpřísňuje. Vyjednává také novou dohodu s USA.

Regulace zajišťující ochranu citlivých dat je nutná i podle její kolegyně Margrethe Vestagerové. „V případě soukromí jsou jasná pravidla nutná, jinak hrozí, že se internet vyvine do podoby, kdy na něm žádné soukromí už existovat nebude,“ řekla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž v exkluzivním rozhovoru pro LN.

Připomněla přitom, že německý antimonopolní úřad začal vyšetřovat Facebook, jestli data uživatelů v podstatě nezneužívá proti konkurentům.

LN Index

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.